דרישות ממורים החורגות משעות העבודה

שאלה:

אני מבקשת לשתף אותך בבעיה משותפת למורים רבים. מנהלי בתי הספר רבים הם אולי אנשי חינוך דגולים, אבל, אנשים לא מוסריים. הכל יודעים שהם דורשים מעובדי ההוראה בבית הספר דרישות שלא ניתן למלא אותם אלא על ידי שעות רבות של התנדבות כל שבוע בבית או בבית הספר. ואם המשימה לא תהיה בזמן הם ירדו עלינו. ואף ינסו להעזיב אותנו לבית ספר אחר. זו הסיבה שמורים רבים, ובמיוחד בחינוך הדתי, משתגעים ועובדים אין ספור שעות, פוגעים בילדים ובזוגיות רק כדי לרצות את המנהלים. המנהלים הללו משובחים מאד במערכת, שהרי הם משיגים הישגים שלא יאמנו ע”י הדרישות שלהם מהעובדים. והם מהווים דוגמה לאחרים, שיעשו כך גם הם.

כמורה, וכחברה למורים רבים, אגיד לך בשפה פשוטה – הם גזלנים שיורדים לחיינו. זה סוד גלוי לכול. אבל נוח לכולם. אין לי להתנגדות להתנדבות במקום העבודה של 5-10% שעות יותר זה בסדר. אבל, לא יותר. יש זמנים שבהם אנחנו נדרשים לעשרות שעות התנדבות בחודש כדי לעמוד במטלות. ואני לא מגזימה. ואני כבר לא מדברת על אינסוף עבודה שמבקשים מאתנו בחופשות.

למה אני פונה אליך? אני חושבת שלרבנים יש חלק בגזל הזה. נוח להם שבתי הספר מצליחים. לא ראיתי שרבנים יוצאים בקול גדול נגד המנהלים הללו. לא שמעתי שהם משען למורים, ושהם אומרים בצורה ברורה למנהלים – עם כל הכבוד להישגים שלכם – הם לא שווים כלום כי הם נוצרו בגזל. על מעשה סדום הזה הכל יודעים, וגם רבנים יודעים. ואם הם לא יודעים אז שיתעוררו.

אני פונה אליך כרב בעל לב, כאיש מוסר, וכאיש ציבור, הרם קול זעקה פומבי. הילחם את מלחמתנו. היה לפה לכל המורים המושתקים שאינם מעיזים לדבר פן יבולע להם. אתה מופיע הרבה מאד בתקשורת – מדוע שלא תהיה המגן של החלשים בקול רם וצלול? מדובר בדיני נפשות ממש. אנא, סייע להציל אותנו מיד מנהלי בית הספר שמוסר עבודה ביחסי עובד מעביד אינו מעניין אותם. כמובן, אני לא רוצה להכליל, ויש מנהלים מסוג אחר, אבל, ממה שאני שומעת מחברותי מדובר בזן נדיר שאינו מלמד על הכלל.

האם תשמע את צעקתנו?

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

יישר כוח גדול על השאלה החשובה הזו.

בתקופה האחרונה – הקורונה – עסקנו הרבה בשאלות אלו על רקע המשבר. ראי לדוגמה האם מנהל יכול לדרוש מהעובדים לעבוד בחופשת הפסח, או כמה יכול מנהל לדרוש מהמורים בחופשת הפסח, ואף כתבנו נייר עמדה שלם על הנושא החשוב הזה: מערכת ההוראה ומחויבות המורים להוראה מרחוק במשבר הקורונה. ברם, השאלה שלך חורגת מתקופה מיוחדת זו, שגם לה כמובן יש כללים ומגבלות, ועוסקת בסוגיה שהיא מאוד מאוד מטרידה.

הבעיה היותר קשה בסוגיה זו היא שהמנהלים אינם רשעים. הם עושים זאת מתוך תפישת עולם שכל מה שניתן לסחוט כדי להעניק לתלמידים חינוך יותר טוב, לימוד יותר עשיר וכדו’ – הם חייבים לעשות כדי למלא את השליחות באמונה. וודאי שיש גם תוספות צדדיות, כמו יוקרה של מוסד חינוכי ורצון להיחשב כמנהל מוסד מצליח, אולם בשל העובדה שלכולנו יש גם תוספות צדדיות יהיה נכון לא להאשים רק את המנהלים במוטיבציה פסולה. המטרה שלהם היא מטרה נכונה. מה שמעצים יותר את התסבוכת הוא העובדה שבמקרים רבים המנהלים עושים זאת גם בעצמם, ולא דורשים זאת רק מצוותי ההוראה.

דווקא משום כך, מה שאת כותבת הוא נכון מאוד, וחובה להציב את הדברים בדיוק המלא שלהם. התנדבות היא בחירה. לא חובה. למנהלים אסור לנצל את צוותי ההוראה, ולכפות עליהם לעשות דברים שאינם מתוגמלים. האיסור הוא גם על כפייה ישירה, אך גם על כפייה עקיפה, כגון העברת מורים למוסדות אחרים, או יצירת נורמה שנועדה לבייש את כל מי שאינו מוכן לעשות זאת.

האיסור לעשות זאת בא מכיוונים שונים. זהו עושק, וכפייה על אדם. אפילו רק מצד זה – זה אסור. ברם, בדרך כלל להכרח הזה יש מחירים כבדים נוספים, כמו הזוגיות וחינוך ילדים של צוותי ההוראה, השתלמות מקצועית, סחיטה נפשית, ותשישות ותסכול.

לאמור: בד בבד עם המעשה הבעייתי מבחינה מוסרית – עולה שוב המציאות כי פעמים רבות, המעשה הזה הוא גם מביא נזק לטווח ארוך, וכלל לא בטוח שהוא אכן מועיל למערכת החינוכית. אולם אדגיש כי לא זה הטיעון, כיוון שעל כך ניתן לטעון גם טענות הפוכות, אלא על העובדה שהדבר אסור מצד עצמו.

ומה עם השליחות החינוכית? השליחות קיימת, וצוותי ההוראה חייבים להישמר תמיד מהאיסור “ארור עושה מלאכת ה’ רמיה”, ולעשות את מלאכתם נאמנה, בראש ובראשונה באותן שעות שהם מחויבים ומקבלים על כך שכר. לא זו בלבד, אלא שבדיוק כפי שכתבת, יש מקום לייחד את מקצוע ההוראה מצד עצמו, ושיהיה בו גם ממד של שליחות והתנדבות. אולם מדובר רק במצבים שהם צוותי ההוראה אכן מסוגלים לעשות זאת בלי לגרום נזק לעצמם, וכאשר מדובר על היקף קטן המביע את היחס המיוחד למקצוע הקודש הזה, ורק כאשר אין הדבר נכפה עליהם, גם לא בצורה עקיפה, אלא בעשייה מבורכת מתוך רצון.

כל טוב ויישר כוח

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

2 תגובות על “דרישות ממורים החורגות משעות העבודה”

 1. איתן הגיב:

  גילוי נאות – אני מורה.
  נו, באמת. זו התגובה הקצרה.
  הארוכה: לכל מקצוע יש את התנאים שלו. פועל במפעל ייצור מדפיס כרטיס ביציאה ושוכח מהכל, השכר והתנאים בהתאם.
  ישנן עבודות שבהן גם אחרי הדפסת הכרטיס יש המשך עבודה בגלל שהעבודה דינמית והשכר הוא כולל. אם רופא לא יקרא ספרים ומחקרים בבית איך הוא יתקדם?
  מאז הסכם עוז לתמורה קיבלנו תוספת שכר עבור שעות בדיקת העבודות וכדומה.
  האם זה מספיק? בדרך כלל לא (למעט אולי מורי חינוך גופני). ניצול ימי החופשה הרבים יביא להורדת עומס עצום במהלך השנה.
  הייתי שמח שהרכב המשרה של המורה יוכל להיות דיפרנציאלי, משמע, מורה שהוא מפתח תוכן, מוביל תחום וכדומה יזכה לשעות בהן הוא עובד ומקבל שכר מבלי להיות מול תלמידים. אבל השיטה ההסתדרותית שכולם אותו דבר, יוצרת עיוותים גדולים, למשל בנושא זה בו יש מורים ש”חיים טוב” בעוד שמורים שרוצים להוביל פדגוגיה חדשה עובדים הרבה יותר קשה.
  אם תינתן למנהלים האוטונומיה והאפשרות לתגמל מובילי דרך ועוד האיזון יהיה הרבה יותר טוב.

 2. עדיאל הגיב:

  יש הרבה מקצועות שבהן כחלק מהחוזה ומההבנה בין הצדדים, המשרה לא מוגדרת רק בתחום השעות הפורמלי. גם בהוראה זה ככה, וכולם מודעים לזה מראש. הרי לא יעלה על הדעת שמורה יגיע לא מוכן ליום שיעורים, או בלי מבחן מוכן ביום של מבחן, ויתרץ את זה בכך שכבר עבר את מכסת השעות השבועית שלו ולא הספיק לעשות גם את זה באותן שעות.
  זו הסיבה לגמישות שבהסכמי השכר השונים, ולסעיפים הרבים, שזוכים מדי פעם לחידוש (מתוקשר מדי) בהתאם למציאות בשטח.

  אמנם זה פתח למנהלים שעלולים לנצל את המצב כמו שתיארה השואלת, אבל יש בתשובה מן ההיתממות כשמעמידים דווקא את משרת המורה על דקדקנות גורפת של מספר שעות עבודה. היה צריך לבוא לידי ביטוי גם האיזון הברור והטבעי שבמשרה הזו, כמו בהרבה משרות אחרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים