בית » שאלות » נגישות » דיווח על אדם שחנה בחניית נכים

דיווח על אדם שחנה בחניית נכים

שאלה:

שלום הרב שרלו,
אושרה לנו חניית נכים עם מספר ליד הבית. לדאבוני, לעתים, אנשים אינם מכבדים את הסימון וחונים שם. פניתי לאגף חניית נכים בעירייה, והפקיד המליץ לי לפנות למוקד העירוני על מנת שישלחו פקח ויתנו דוח למי שחנה בניגוד לחוק. האם מותר לי לנקוט בצעד זה ולפנות למוקד העירוני, במידה ומישהו חונה על חניית הנכה עם מספר שלנו? כמובן ששאלה זו לא רלוונטית אם אני רואה את הנהג ויכול לדבר עמו בנימוס וכבוד, ולבקש ממנו למצוא חנייה חלופית.
תודה רבה!

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

כואב לי מאוד לקרוא את המציאות הזו. בוודאי שהדבר מותר. הן במעגל הפנימי שלכם – זו זכות שאתם זקוקים לה, ומותר לכם להגן על זכות זו. אבל מעבר לכך – יש גם אחריות ציבורית בתחום זה. חייבים להילחם בצורה בלתי מתפשרת על אי-חניה במקומות לנכים – אפילו לא לרגע. גם בשל המימד האנושי שבדבר. פשוט בין אדם לחבירו. וגם מפני שחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית התורנית של רשות הרבים הוא ההתחשבות באלה שצריכים את ההנגשה הזו, וכאשר אנו פוגעים בו – זהו כתם ציבורי, שאסור להסכים עימו. זה צריך להיות מוטמע באופן ציבורי.

אדגיש גם שכמובן שמוטל על מי שאינו זקוק לתו נכה – לא להשתמש בו, בדיוק כפי שאסור ליהנות מהצדקה במקום בו לא זקוקים לו. דברים מאוד חמורים נאמרו על כך, ולעתים עצם השמועה שיש כאלה אנשים – הוא הגורם לאחרים לחנות בחניה לנכים כי ״יש הרבה רמאים״. אבל, כאמור, הדבר באמת אינו מתיר חניה אפילו לרגע בזאת של הנכים, והלוואי ולא נמצא זאת יותר, ונכונן את החברה שלנו על בסיס הדרך הראויה והנכונה.

כל טוב

הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

סגור לתגובות.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים