בית » שאלות » אתיקה כלכלית » בנותיי שהשתתפו בקייטנה נכנסו לבידוד – האם עדיין לשלם?

בנותיי שהשתתפו בקייטנה נכנסו לבידוד – האם עדיין לשלם?

שאלה:

שתי בנותינו היקרות החלו ביום ראשון קייטנה שהייתה אמור להימשך שבועיים. בקייטנה משתתפים שישה ילדים סה"כ. היום, יומיים בלבד לאחר שהחלה הקייטנה קיבלנו הודעה כי עלינו להיכנס לבידוד משפחתי לאור היחשפות אחת מבנותינו לחולה קורונה מאומת. מלבדנו נכנסים לבידוד 5 מתוך 6 ילדים שלקחו חלק הקייטנה וכך יוצא שהגננת נותרת בעצם ללא עבודה ומכאן גם ללא הכנסות.

שאלתנו היא האם עלינו לשלם לגננת סכום כלשהו מלבד היומיים בהם השתתפות בנותיי בקייטנה, וככל שהתשובה חיובית השאלה היא מה גובה התשלום באחוזים מתוך התשלום המקורי.

לעזרתכם אודה

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

יישר כוח על השאלה.

ללפני כל דבר אחר – מקווה שבריאותם תימצא טובה, וכשהבידוד יתגלה כדבר מה שנעשה לחינם, ושגם תרוו נחת מהשהות המשותפת.

אם היה מדובר בדין תורה – כמובן שלא היה ניתן לענות על שאלה זו בלי לשמוע את טענות הצדדים – הן העובדתיות והן המהותיות. ברם, טוב שאין מדובר בדין תורה, כי ישנם כאן שיקולים רבים ומורכבים; רמת ההתחייבות לגננת, האם מדובר באונס שלכם, בהנחה שכן – באיזו רמה אונס נפטר אדם מחובותיו, מה מנהג המדינה וכדו׳.

על כן, סביר להניח כי כל דיין שהדברים היו באים לפניו לדין תורה היה מציע סוג של פשרה. מהי הפשרה הראויה? קשה להכריע, וצריך להגיע להסכמה. צריך לזכור כי היא הייתה מוכנה בשבועיים האלה, אבל אתם לא באתם – אם כי כמובן לא באשמתכם אלא בהוראת המדינה. לכן, נראה לי שראוי שתסכימו על תשלום של בין שליש למחצית התשלום, שכן היא פינתה את זמנה לקייטנה, ומי שלא איפשר אותה זה אתם – אמנם באונס, ובכל זאת.

האם זה נראה לכם?

כל טוב

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Thumbnail image credit:
מקור תמונה


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים