בירור הלכתי ביחס לאתיקה רבנית

שאלה:

לכבוד הרב שלום,

במסגרת בירור הלכתי בנושא אדם לחברו בתוכנית סמיכה לרבנות, ברצוני לשמוע את דעת הרב ולמצוא מקורות הלכתיים לבירור העניין הבא: רב בית כנסת וקהילה הזקוק לפרנסה נוספת קיבל הצעה מקבלן שכונתי לעזור ולשווק פרויקט דיור (לקהילתו) ולבניית מבנה קהילתי (לצרכי הקהילה). הרב יקבל אחוזים על עבודתו שמהותה גיוס לקוחות (לרוב מחברי הקהילה) לרכישת דירות בפרויקט שיבנה.

נושאים לבירור:

* האם יש ניגוד אינטרסים בין אחריות הרב לקהילתו ובין צרכי מחייתו?

* האם יש חיוב הלכתי ליידע את הלקוחות בעניין האחוזים האם יש כאן דין אונאה כאשר פרויקט מוצג לטובת הקהילה ובעצם זה גם לטובתו האישית של הרב ?

* עניין של מראית עין, כבוד התודה.

* שימוש בסמכות/מעמד ממקום של מנהיג רוחני וערבוב בעניין גשמי.

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

על ניגוד עניינים במשפט העברי כדאי לקרוא את המאמר: ניגוד עניינים של עובדי ציבור. על ניגוד עניינים ברבנות – אני מצרף חלק ממאמר שעוד לא פורסם, העוסק באתיקה רבנית.

לגבי שאלותיך:

א. בראש ובראשונה, תנאי הכרחי לדיון הוא “והייתם נקיים מד’ ומישראל”. זוהי חובה הלכתית מדאורייתא, ומשמעותה החד משמעית היא שקיפות, לאמור: כל בני הקהילה צריכים לדעת כי זה מה שהרב עושה, וכי הוא מתפרנס מזה.

ב. אין ניגוד עניינים עקרוני בין העובדה שהרב צריך פרנסה לבין העובדה שהוא רב. ברם, יש ניגוד עניינים מובהק בין תפקידו כרב והמניעים השונים בתחום המגורים הנובעים מהיותו רב, ובין תפקידו כמשווק. על כן, הדבר נראה לי כאסור לחלוטין, ודומה ללקיחת שוחד, האסור אפילו לשפוט בצדק. זהו ניגוד אינטרסים מובהק.

ג. כאמור, מעבר לנושא ההונאה מדובר בעבירה חמורה של “והייתם נקיים”. שלא לדבר על חילול השם הנורא היוצא מזה, שאין חילול השם גדול ממנו – רבנים העושים את רבנותם קרדום לחפור בו.

כל טוב

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

התשובה פורסמה לראשונה ב5.9.18 באתר מורשת

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

תגובה אחת על “בירור הלכתי ביחס לאתיקה רבנית”

  1. Larry Fox הגיב:

    אנו מציעים כל סוגי הלוואות בריבית נמוכה של 3%. אתה יכול ללוות על פני כל תקופה מ-1 עד 25 שנים וללוות כל סכום מ-2,000 ליש”ט עד 50,000,000.00 ליש”ט לכל מטרה. ניתן להגיש בקשה באמצעות WhatsApp: +14092051142 או דוא”ל: larryfox2017@hotmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים