האם מותר לכתוב ביקורת על איש ממשל?

שאלה:

שלום הרב יובל א. אני לא אוהב את טרמפ ועוד פחות את עוזרו היהודי …..ולטעמי מנימוקים מוצדקים שאכמ”ל. ב. אני יודע שהמציאות מורכבת ואני מאמין שהיא יותר אפורה מאשר שחור לבן ג. בהנתן א וב : אני רציתי לעשות שיתוף על פוסטים ש”נכנסו בו חזק” כמי שעומד מאחורי המדיניות האמריקאית אולי עד לאחרונה בענין מעצר ילדי מהגרים על הגבול. נמנעתי מלעשות כן משום חשש לעבור על הלכות לשון הרע ומתוך חשיבה שיש בכך משום שפיכת דם נקי, על אף סעיף א. ד. אני יודע שאתה כותב בין השאר על נושאים אלו. אם תמצא בכל זאת לנכון להאיר עיני בסוגיות שהועלו כאן בין ישירות ובין על ידי הפנייה לדברים שכתבת אשמח. תודה מראש שבת שלום

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום,

יישר כוח על העיסוק בשאלה כבדת משקל זאת.

האם מותר לכתוב ביקורת על איש ממשל? נראה לי שהתשובה היא בוודאי שכן. זו מהות הדמוקרטיה, וההלכה מקבלת את עיקרון הביקורת העקרונית על מנהיג. הדבר הזה נעשה לאורך כל התנ”ך, בחז”ל, בתשובות הלכתיות וכדו’. ההלכה אינה אוסרת ביקורת ציבורית על מדיניות.

ברם, ההלכה מחייבת לכתוב את הביקורת בהגינות. אם יש טענות עוצמתיות נגד – כותבים אותם; חובה לנהוג בהגינות – להציג את עמדותיו ביושר ולא כקריקטורה, לא להשתמש בכלים דמגוגיים; לא לטשטש את הגבול שבין עובדות ובין פרשנות וכדו’.

בדרך זו, לא רק שהדבר מותר, אלא אפשר שהדבר חובה, ושאסור לשתוק, בעיקר לא כאשר מדובר במצבים בהם נעשה עוול כלפי מישהו אחר, ו”לא תעמוד על דם רעך” אף הוא מצווה גדולה בתורה.

גם שיתוף פוסטים של אחרים צריך להיעשות לפי הקריטריונים האלה. אם אחרים נהגו שלא כדין – אין לשתף את הפוסטים שהם, ואם הם נהגו בדרך זו – הדבר מותר, כחלק מהמאבק הציבורי.

 

כל טוב ושבת שלום.

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

תגובה אחת על “האם מותר לכתוב ביקורת על איש ממשל?”

  1. ftvhmjyekh הגיב:

    Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים