בית » שאלות » אתיקה חינוכית » איך מחנכים ילד שלא לשקר, אם בתנ”ך אנו פוגשים דמויות ששיקרו?

איך מחנכים ילד שלא לשקר, אם בתנ”ך אנו פוגשים דמויות ששיקרו?

שאלה:

שלום רב,
בתור הורים שמקפידים על משפחתיות נתקלנו לאחרונה בהתלבטות מתחום האתיקה.
אנו מנחילים לילדים שהמשפחה היא המקום הבטוח שלנו. אנו מחנכים על עיקרון ‘כבד את אביך ואת אמך’ ועל העיקרון ש’לאבא ואימא מספרים הכל’.
בשיעור תנ”ך (חינוך ממלכתי) של הבן הגדול נתקלנו בבעיה קשה. סיפור הברכה ליעקב שמשקר לאביו ועוד בשליחות אמו גרם לבן שלנו בן ה7 שכבר מספיק בוגר ונבון, לפעור עיניים בתימהון.
איך אנחנו יכולים לתווך את הסיפור הזה לילד שמן השאלות שלו ומתימהונו הבנו שזה הסעיר אותו ואנו חוששים ממסקנות מעשיות שיסיק מסיפור זה.
אציין שאנו משפחה לא דתית והילד מתחנך בחינוך הממלכתי אבל אנו גם משפחה מסורתית, אוהבת תנ”ך ומחנכת את הילדים לאהבת התנ”ך ולראיית הדמויות שבהן הדמויות מופת.
איך יוצאים מהסיפור הזה (תרתי משמע) בשלום?
תודה רבה

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

יישר כוח על השאלה, על הרגישות המוסרית והעניינית.
נושא זה מעסיק אותי שנים רבות. לפני למעלה מעשרים שנים כתבתי קונטרס הלכתי ארוך בסוגיה זו, בו יש פירוט של ממש בשאלות האלה. אם יש לכם כוח לקרוא אותו, תוכלו לראות באתר של צהר לאתיקה. משהו פשוט יותר, נמצא בשיעור הזה לצפייה:

אינני יודע לומר אם הילד בשל מספיק לעסוק בדילמות, אך אם כן – זוהי הזדמנות מצוינת.
וניתן להתחיל לעסוק איתו בהתנגשות בין ערכים: למשל, האם לספר לחולה הנוטה למות על מצבו האמיתי, דבר שיכול “להפיל” אותו, או שמותר לא לספר, ולהציג מצג שווא, כדי שימיו האחרונים יהיו בטוב (עסקנו בדילמה מוסרית זו כאן. בשיעורים האלה מופיעה הדילמה של “כיצד מרקדין לפני הכלה”, ועוד אין ספור מצבים של דילמה, בהתנגשות ערכים ומצוות, שהיא היסוד הגדול של כל החיים המוסריים.
ואז אפשר לדבר עימו על הדילמה של יעקב אבינו. את המחשבות של יעקב אבינו אני מנסה לשער כאן. מאז הדברים פורסמו בספר “יראה ללבב”. כאמור, זו כניסה הכרחית ומופלאה לעולם הדילמות האתיות,
ואם הילד עוד לא בשל – אומרים שזו שאלה מצוינת, והבה נלמד עוד על יעקב אבינו, ואולי נבין. כך אנו עצמנו אומרים לו את האמת.

כל טוב ושוב יישר כוח

יובל שרלו
הרב יובל שרלו, ראש מרכז האתיקה בצהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים