בית » שאלות » המרחב הציבורי » איך להתייחס למי שטס למרות שהוא חולה קורונה מאומת?

איך להתייחס למי שטס למרות שהוא חולה קורונה מאומת?

שאלה:

קראתי על מקרה של חולה קורונה שטס למרות שהיה מאומת. אני מקווה ושהמדינה תעניש אותו. השאלה שלי היא מה אנחנו כאזרחים צריכים לעשות? איך מגיבים לאדם כזה?
 

תשובה:

מאת הרב יובל שרלו

שלום וברכה

שאלה זו היא חשובה מאוד, שכן היא נוגעת להרבה מאוד מצבים בהם בני אדם נוהגים שלא כשורה, ועל ידי כך פוגעים באחרים. ואכן, לא מדובר בענישה במובן המקובל של המילה, כי זו חובתה ואחריותה של המדינה. אבל יש לכך גם השלכות חברתיות משמעותיות.

קודם שפונים להיבטים החברתיים, חשוב מאוד לברר את הפרטים. אמצעי התקשורת למיניהן היו אמורים להיות אמינים, אולם מסיבות שונות הם איבדו את אמינותם בדיווח על מקרים מעין אלה: הם רצים לפרסם 'סקופ' לפני שהם בדקו את העובדות, לא עושים הצלבות מידע וכדו; הם אינטרסנטיים, כי ככל שהסיפור יהיה יותר מזעזע הוא ימכור יותר, ועל כן יש להם עניין להציג את הדברים בצורה מניפולטיבית; וכדו'.על אחת כמה וכמה דברים הנכתבים ברשתות חברתיות.

על כן, צריך לעשות את העבודה לבד, ולנסות גם להגיע למקום בו האדם המואשם מציג את הסיפור מנקודת המבט שלו, ואז אפשר בכלל להתחיל לעשות דבר מה בעל משמעות. אדגיש כי אין כוונתי לדרישה וחקירה במובן המלא של בית הדין, אלא בקווים יסודיים ועיקריים של הסיפור. לאחר שהתמונה המצטיירת קצת מתבהרת – יש הרבה דברים שמוטל עלינו לעשות. העיקרי שבהם הוא לבחון כיצד אנו יכולים למנוע את הפעמים הבאות, לצאת נגד ההתנהגות הזו, להטיל סנקציות חברתיות על מי שנוהג כך (למשל: אני לא הייתי נותן לו עליה לתורה לבית הכנסת). להציף את החשיבות הגדולה של אחריות כלפי האיסור להזיק את האחרים, וכדו'.

בדרך זו מתמודדים עם המשמעויות החמורות של מעשה זה.

כל טוב ויישר כוח 

יובל שרלו
הרב שרלו הוא ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר

לקריאה נוספת:

לשאלות נוספות

חפשו שאלה בכל נושא:

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים