בית » articles

כל המאמרים

לגאול את הבדידות

איך מתגברים על הבדידות? מה הדילמה הגדולה שמטרידה את העולם הרבני לקראת פסח? וכיצד ניתן להפיק את המירב מליל הסדר במסגרת משבר הקורונה? • פורסם לראשונה ב6.4.20 בידיעות אחרונות

הקצאת אמצעים לטיפולים מצילי חיים בשעת חירום [נייר עמדה]

כיצד יש לחלק משאבים מוגבלים בין חולים? האם טיפול מאריך חיים לשני אנשים קודם לטיפול מציל חיים של אדם אחד? האם ניתן מבחינה מוסרית והלכתית להעדיף טיפול באדם צעיר יותר... קרא עוד »

סל התרופות במדינה יהודית

האם יש להלכה מה לומר לגבי ההכרעות המתקבלות בסל התרופות? כיצד יראה סל התרופות במדינה היהודית האידיאלית? האם יש בסל התרופות היהודית בשורה גם לשאר העולם?

המתקפה נגד החרדים – כמו לאחר רצח רבין

הרבה מהטענות נגד החרדים ראויות, אך גם לא מעט כישלונות • אין טעם כעת בהטחת שנאות ובוז • יש צורך להגיע לפתרון ולא להעצים את הבעיה • פורסם לראשונה ב1.4.20... קרא עוד »

מתי מגיעים לאכיפת הסגר בכוח?

יש להבין את הקושי במציאות המורכבת של סגר עבור אוכלוסיות שונות, ולמצוא 'סוכני שינוי' בתוך הקהילות, במטרה להשפיע עליהן. רק משכלו כל אלה, יש לעבור לאכיפה כוחנית | פורסם לראשונה... קרא עוד »

באיזה חולה קורונה מטפלים קודם?

הרב יובל שרלו, ראש תחום אתיקה בארגון 'רבני צהר', מתייחס לשאלות סדר הקדימויות בטיפול בחולים, שעלול להעסיק את ישראל בקרוב. פורסם לראשונה ב27.3.20 בערוץ 7

בין הורים לילדים – כבוד ועצמאות

ההורים צריכים לצעוד לאחור, ולאפשר את עצמאות הילדים ואת הנאמנות שלהם לדרכם; הילדים צריכים להימנע ממרד לשם מרד, ולדעת כי חלק בלתי נפרד מהחרות שלהם מבוטאת דווקא ב"כבד את אביך... קרא עוד »

על הפרת התחיבויות ודילמת בית המרקחת

האם טובתי האישית קודמת לכל דבר אחר? האם מותר לחולה שזקוק לתרופה אך אין לו את הכסף לרכוש אותה - לגזול אותה? ומה כל זה אומר לגבי הפרת התחייבויות?

עם כל הכאב – אל תהיו עם ההורים בליל הסדר

ההתמודדות עם וירוס הקורונה מציפה שאלות אתיות קשות: איך לנהל את ליל הסדר עם ההורים המבוגרים? האם ההגבלות של משרד הבריאות חלות גם במצבים חריגים?

מטוהר הנשק לטוהר האיכון

יש הטוענים כי מוטל על האדם עצמו להיות ראוי לשקיפות, ואם יש לו מה להסתיר, והוא מתבייש במקומות שהוא נמצא בהם - הדבר מעיד על בעיה הקיימת בו, ולא בשלטון... קרא עוד »

שימוש ברשת אלחוטית ללא רשות [נייר עמדה]

האם מותר להשתמש ברשת אלחוטית של אדם אחר ללא רשותו? אם אין סיסמה לרשת אלחוטית, האם ניתן לפרש זאת כהסכמה לשימוש? האם יש איסור להשתמש ברכוש של אדם אחר גם... קרא עוד »

קדימות בטיפול רפואי – ניתוח מכתבו של ר’ שלמה זלמן אויערבך

פורסם לראשונה ב22.3.20 בערוץ היוטיוב The Torah Hub

מה יותר חמור: לגרום נזק לאחר או לעצמי?

אילו ערכים מתממשים בקיום הוראות משרד הבריאות? האם ניתן לבוא בטענות למי שהדביק אחרים שלא בידיעתו?

סערת הקורונה – מה הקב”ה רוצה מאיתנו בזמן הזה?

נגיף הקורונה מזמן לנו שאלות רבות, וביניהן - מה הקב"ה רוצה מאיתנו בעת הזאת? פורסם לראשונה ב18.3.20 בערוץ היוטיוב של הרב תומר גרוסמן

החרמת חפצים על ידי מורה [נייר עמדה]

האם מותר למורה להחרים לתלמיד חפץ? ואם התלמיד משתמש באותו חפץ כדי להפריע לשאר התלמידים? על מי חלה האחריות לשלמות החפץ המוחרם?

בנושאים של פיקוח נפש אין מקום להתחבט

יש תחום אחד שבו קבעו חכמים שמי ששואל את הרב 'הרי זה שופך דמים', והרב שאותו שואלים 'הרי זה מגונה' - תחום פיקוח הנפש, קובע הרב דוד סתיו., רב היישוב... קרא עוד »

התחשבות בשיקולים מערכתיים באתיקה הרפואית – ניתוחי מתים כמקרה מבחן [נייר עמדה]

האם מותר לנתח מתים כדי להצמיח את דור הרופאים הבא? האם ניתן להשתמש בשיקולים מערכתיים כדי לקבל החלטות בתחום האתיקה הרפואית?

כי כולנו רקמה אנושית אחת

מדוע לא פתחה התורה במתן תורה או הקמת האומה הישראלית? איך מתמודדים עם העבודה שיש רוע בעולם? ומה וירוס הקורונה יכול ללמד אותנו כבני אדם?

השימוש בעד מדינה במשפטי שוחד [נייר עמדה]

האם ההלכה מתירה להשתמש בעד מדינה למרות שלעיתים הוא עבריין, והוא מרוויח מעדותו? באילו עבירות מותר להשתמש בעד מדינה? האם המאבק בשחיתות הציבורית עשוי להצדיק אמצעים של 'צורך השעה'?

שיכוך כאבים וערנות [נייר עמדה]

מהן הדילמות האתיות בנטילת משככי כאבים? האם אנחנו יכולים להניח כי רצונו של חולה המטופל במשככי כאבים חזקים הוא להיות ערני, גם במחיר של כאב עז? אם החולה גילה את... קרא עוד »