בית » articles

כל המאמרים

לקראת קורונה של קבע

הקורונה הולכת להיות תושבת קבע בתוכנו, ומחייבת שינוי מבני (לא מערכת הבריאות צריכה לנהל את המשבר) ותוכני (שיבה לחיים).

צהר למאה ועשרים שנה

הרפואה המודרנית הביאה עימה ברכה גדולה לעולם. אנו יכולים להתמודד עם מחלות קשות, למנוע מחלות ועוד. הסימן המובהק ביותר לכך הינו הארכת תוחלת החיים של האדם. אולם, הברכה הזו מביאה... קרא עוד »

החיסון והחוסן- יום עיון בבר אילן 18.1.2021

היבטים אתיים של החיסון - הרב יובל שרלו

בין טראמפ ו”ג’נין ג’נין”. על עקרון חופש הדיבור

חשבון הטוויטר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נחסם. במקביל, בארץ בית המשפט אסר על הקרנת הסרט "ג'נין ג'נין". האם שני המקרים הללו דומים? והאם יש הצדקה מוסרית לחסימתם?

המאבק בקורונה וגזירות חכמים

עולם גזירותיהם של חכמים ודיני דרבנן הוא אחד העולמות המרתקים ביותר בהשתלשלותה של תורה. המפגש עם הניהול הציבורי של משבר הקורונה הוא אחד המקומות החזקים ביותר להעצמת ההתקשרות לגזירות חז"ל.

דילמת החיסון

צעירים רבים שאינם בקבוצת סיכון, מתחסנים מעודפי החיסונים בקופות החולים לפני שאלו יזרקו. אם היו מחליטים בשני הימים הראשונים דווקא לזרוק את מאות הזריקות העודפות – היינו מצילים הרבה יותר... קרא עוד »

בנקים הם לא רק מקום לשמור על הכסף, הם גם מקום לשמור על עקרונות חברתיים

כל ארגון או עסק בעל מטרות רווח, שם לנגד עניו את מקסום הרווחים שאותם הוא יכול להשיג. בין היתר מתבצעים שיתופי פעולה בין עסקים וארגונים שונים. האם קיימת חובה מוסרית... קרא עוד »

האם קיימת חובה הלכתית להילחם על חייו של חולה? ומה בדבר הפסקת חיי אדם באופן יזום?

הרפואה המודרנית המפותחת הביא עימה ברכה גדולה לעולם בשיפור אורח החיים והארכת תוחלת החיים של בני האדם. עם זאת, שאלות מוסריות רבות צפות ועולות לנוכח היכולת המדעית ליישם את הידע... קרא עוד »

תאונות יקרו רגע לפני ההגעה הביתה

"כאן לא יכולתי להתאפק – וצעקתי לו: כל המלחמה כולה היית עם ראש בחוץ, ועכשיו אתה נכנס?". לאור סיפור מרתק מתקופת שירותו הצבאי ורגע לפני שמנצחים את הקורונה, קורא הרב... קרא עוד »

מלכה לייפר ומשחקם הכפול של הפושעים

יהודי לא מסגיר יהודי? פרשת מלכה לייפר והסגרתה לאוסטרליה, מעלה את השאלה האם יש גבול לזכותם של יהודים מכל העולם לעלות ארצה מתוקף חוק השבות.

האם ישנה חובה הלכתית להתחסן נגד קורונה?

האם ניתן לחייב אדם לעבור חיסון נגד קורונה? האם ההלכה מחייבת זאת? ומה בנוגע למתנגדי החיסונים?

ההבדל בין אתיקה יוונית למוסר יהודי

זה השער לה' צדיקים יבואו בו – על מפגש המוסר היהודי והמוסר ההלניסטי

כדי שנצליח לחיות פה ביחד: קווי היסוד לדת ומדינה

אחת הסוגיות הגדולות ביותר בשיח הציבורי במדינת ישראל מאז היווסדה היא סוגיית הפרדת הדת מהמדינה. האם מדינת ישראל צריכה להיות מדינת הלכה? האם מדינת ישראל יכולה לשנות ולהתערב בסוגיות הלכתיות? ... קרא עוד »

“אלימות של מפגינים פוגעת קודם כל במטרותיהם”

הפגנה היא דבר חשוב, אך ללא שום קשר לשאלת מגמת ההפגנה, עמדותיה וכיווניה, אסור למפגינים לנהוג באלימות, זה מסכן את כלל החברה | הרב שרלו על האלימות בהפגנות

מהו הגבול בין מחאה לגיטימית לפגיעה במנהיג ציבור?

הפגנות אלימות ופרועות הן כבר לא תופעה נדירה כיום; מהו הגבול בין הפגנה לגיטימית וחשובה, לבין זלזול ופגיעה במנהיגי ציבור? מה אסור ומה מותר כשמפגינים? מה דעת ההלכה?
הפגנה שביתת רעב

שביתת רעב – האם זה מוסרי?

האם שביתת רעב מותרת מבחינה הלכתית? האם מותר לשבות באופן חלקי? האם יש בעלי תפקידים ציבוריים ותלמידי חכמים שלגביהם הדין שונה? על שביתת רעב באתיקה היהודית

חסימת כבישים בהפגנות

לעיתים אנשים חוסמים כבישים מרכזיים כחלק ממחאה. האם התנהגות זו היא מוסרית? האם ערך המחאה גובר על עוגמת הנפש שנגרמת לאלו שנפגעים מחסימת הכביש?

הגיע הזמן לחדש את הקריאה לשלום

אין ספק שהשלום הוא אחד מהיסודות הבסיסיים של הקיום. אז מדוע לא כבר לא נשמעים קולות השואפים לשלום?

יהי כבוד חברך חביב עליך כשלך

מדוע דווקא מפגש עם השונה מאיתנו עשוי להביא לנו את הברכה הגדולה ביותר? מדוע שיח שמתנהל בקנאות וקיצוניות אינו מתאים לבקשת האמת?

The ethical protest: Preserving our rights without devastating our morality

The public has the right to demand change, and that right must be protected. But that doesn't make vandalism a legitimate tool of protest