בית » articles

כל המאמרים

ייעוץ הלכתי-אתי לחולה ולבני המשפחה- צהר עד מאה ועשרים

האם להמשיך החייאה בכל מחיר? האם להמשיך טיפול שאין לו אופק? מה עושים במקרה של חולה שמבקש להפסיק טיפול? כשהיקרים לנו מטלטלים בין חיים למוות מתעוררות לפעמים שאלות ודילמות אתיות,... קרא עוד »
אדם על כיסא גלגלים

האם פיצוי על רשלנות רפואית לא גורם לעוול מוסרי כלפי הציבור?

היום יותר מתמיד, אנו עומדים בפני הזדמנות לבחינה מחודשת של מדיניות ההוצאות הרפואיות בתחום הרשלנות הרפואית. האם החוב המוסרי שלנו כלפי כלל הציבור, יכול להישחק מול הפיצויים למשפחות פרטיות שנפגעו... קרא עוד »

מלך ממית ומחיה

התדמית המוטעית שלפיה ההלכה מחייבת לבצע כל מעשה מאריך חיים ובכל מחיר מאותגרת בשנים האחרונות על ידי היכולת הרפואית המתקדמת שיוצרת אפשרויות מפליגות להארכת חיים. לשם כך נדרש ליווי רבני־הלכתי... קרא עוד »

צדק חלוקתי בין מדינתי במתן חיסונים – אתיקה והלכה

הרב יובל שרלו על שיקולי קביעת סדר קדימויות בחלוקת חיסונים לאור היבטים אתיים-הלכתיים. ערב עיון בקליניקה למשפט עברי, הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן.

סערת הפעוטה הישראלית בבריטניה: ההחלטה נתפשת בצדק כרצח

בית המשפט העליון בבריטניה אישר את ניתוקה של תינוקת פגועה ממכונת הנשמה, ואף סרב לקבל את בקשת ההורים להעביר אותה לטיפול במדינת ישראל. קביעה זו מוגדרת באתיקה היהודית, ובחוקי מדינת... קרא עוד »

מסתבר שאסור לחשוב על רעת רעינו

מהו היסוד הבסיסי ביותר למדינה בעלת זהות יהודית? והאם מדובר בתביעות דתיות או אינברסליות?

הרב שרלו: “מדינת ישראל אינה מנוהלת בנושאים הכי חיוניים לקיומנו”

עברנו שנת קורונה, אין תקציב למדינה, עשרות תקנים של נציגי המדינה בחוץ לארץ, סיימנו מערכה בטחונית כבדה, והבושה הגדולה: את תשומת הלב העיקרית תופשות ההתקוטטויות, ובעיקר של פוליטיקאים אלו באלו.

בסוף הדרך

שאלה של חיים: בן משפחה נמצא על ערש דווי ואתם ניצבים בפני דילמה קשה מנשוא? הקו החם של צהר יהיה שם בשבילכם.

חלוקה שוויונית של חיסונים – מה דעת ההלכה?

הקליניקה למשפט עברי באוניברסיטת בר אילן קיימה כנס בנושא 'צדק חלוקתי בין מדינתי במתן חיסונים – אתיקה והלכה'.

צלם אלוקים והאתגר האקולוגי

בספר "בצלמו", בהוצאת ראובן מס, פורס הרב יובל שרלו את משנתו ביחס למשמעות העמוקה של צלם אלוקים שבאדם. בפרק מיוחד, עוסק הרב בסוגיית צלם אלוקים אל מול האתגר האקולוגי ומעגלי... קרא עוד »

פולמוס הסימטריה

המילה החדשה שמלווה את השבועות האחרונים היא המילה "סימטריה". אולם מעבר לעיסוק ב"שני הצדדים", יש להסתכל למציאות בעיניים ולהבין שכנראה נגזר עלינו ועל הערבים לחיות כאן ביחד בעתיד הנראה לעין.... קרא עוד »

יחסי עבודה: על כל עסק הזכות להגן על עצמו

מדינה ריבונית אחראית גם לתעסוקה של כל אזרחיה, והיא מקיימת מערכת שלמה החותרת להוגנות תעסוקתית. אולם, בשעה שישנה הזדהות אקטיבית עם אויבי המדינה - ניתן בהחלט לקבל את העובדה שמעסיקים... קרא עוד »

שמאל דוחה, ימין מקרבת – על החיים בשכנות עם הערבים

החיים לצד ערביי ישראל נגזרו על שני הצדדים. מהי הדרך הנכונה לחיות זה לצד זה וכיצד לעשות זאת?

מוסר מלחמה מודרני מול מוסר המלחמה של התורה

לקראת סיום מבצע "שומר החומות", מפרט הרב שרלו בראיון למתן ליונס מאתר "כיפה", מהו העיקרון המוסרי-יהודי בעת מלחמה? האם ועד חברת החשמל פעל נכון כשהציב אולטימטום להשבת הבנים? האם מדינת... קרא עוד »

אדם בעל צלם א-לוהים הוא אדם הדואג לסביבה

צלם אלוהים שבאדם תובע ממנו את הדאגה לאקולוגיה ולסביבה. השיקול האקולוגי צריך להיכנס לדיון ההלכתי בפסיקת ההלכה וכך יממש הפוסק את צלם האדם שבו.

לקלף את הקליפות

אין טוב מוחלט ואין רע מוחלט. בכל דבר טוב קיים דבר מה רע ולהיפך. תורת הקבלה מלמדת אותנו כיצד לנווט בעולם מורכב.

מהי קבלת אחריות?

מהן המשמעויות הרוחניות של האסון במירון? במקביל, מהו המבט הנכון על האירוע מדרך הטבע? מהו הסדר הנכון להתמודדות עם הקריסה? ומי הדמויות התנכיות שמהן יש להסיק את המסקנות?

הרב שרלו בתכנית “מהצד השני” על האסון במירון

האם האסון במירון הוא גזירת גורל? או שהבחירה בידינו וניתן היה למנוע זאת? הרב שרלו בתכנית "מהצד השני" עם גיא זוהר בכאן 11.

בריחה מאחריות מנהיגותית

מה מצופה ממנהיגים אמיתיים? ומאיזו דמות בת"ך הם לא צריכים ללמוד. על האסון בהר מירון, ל"ג בעומר תשפ"א.
שורת נרות דולקים

“שָׁבַת מְשׂוֹשׂ לִבֵּנוּ נֶהְפַּךְ לְאֵבֶל מְחֹלֵנוּ” (איכה ה’: טו), ל”ג בעומר תשפ”א

עוד לפני כל הבירורים הנדרשים והתיקון הגדול שעומד בפנינו, זה הזמן לבכות ולכאוב. על האסון הנורא במירון.
ציור של דוד המלך נלחם בגוליית

סיר לחץ ציבורי – על האסון בהר מירון

הלחץ שמופעל על מנהיגים הוא עצום. סביבתם הקרובה של אנשי ציבור מנסה  בכל כוחה למשוך אותם לכיוונים שונים. אך על המנהיג מוטלת החובה להפגין מנהיגות איתנה, כמו דוד המלך.
נר דולק

לכל איש יש שם – על האסון במירון

“מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא” (תהילים קמ”ז: ד) לכל איש יש שם.גם כשנפגע אדם אחד; גם כשנפטר לא באופן פתאומי.זה כואב. זה חסר. זה מותיר תהום.ויש מצבים קשים שמדובר... קרא עוד »