פסק הלכה: אין להשתמש בזרע של חלל צה"ל

"מאקו", 27.4.2017

תקציר

הלב כואב, אך כשיש ויכוח בין הורים שכולים לבין אלמנתו של חלל שלא זכה להביא ילדים – עמדת האישה היא הקובעת. הורים שכולים לבן רווק לא יכולים להביא ילד מזרעו אלא אם ביקש זאת מפורשות בצוואה.

ערב יום הזכרון לחללי מערכות ישראל נפתחת ביתר שאת סוגית השימוש בזרע של חלל צה"ל כדי להביא ממנו צאצאים לאחר מותו. הרב יובל שרלו, ראש תחום האתיקה בארגון רבני צוהר אומר כי אין הלכה קדומה לשאלה זו, שכן בימים עברו לא הייתה אפשרות טכנולוגית לעשות זאת: "אני נוטה לומר שהדבר תלוי בצוואתו: אם הוא לא התיר במפורש – זרעו אינו שייך להם, והם לא יכולים לקבל החלטה זו. אם בקש בצוואתו – הדבר מותר".

הרב שרלו אמר את הדברים כהמשך לפסק ההלכה שהוציא לפני שבועות אחדים כשהצטרף לדעת בית המשפט בסוגיית הבאת ילד מזרע של חלל נשוי. בית המשפט העליון פסק כי דעת האלמנה במצב זה קודמת לרצון ההורים, וכעת נשלם גם ההיבט ההלכתי. "על כן יעזוב איש את אביו ואמו ודבק באשתו והיו לבשר אחד", מצטט הרב שרלו את פרשת בריאת אדם וחוה בספר בראשית. "כפי שפסק בית המשפט העליון כשנדרש לסוגיה, במחלוקת שבין הורים לאלמנה על שימוש בזרעו של הבעל – קודמת האלמנה, ועמדתה היא זו שקובעת. משעה שאדם כורת ברית עם אשתו ואשתו עימו – קודמת ברית זאת לכל ברית אחרת.

הרב שרלו, שמשמש ראש תחום אתיקה בארגון רבני צוהר, אומר כי מבחינה אתית פסיקתו היא הראויה: "הברית הזוגית נעשתה בבחירתם החופשית, והיא כוללת בתוכה את מהלך החיים כולם, כולל ההחלטה המשותפת על הבאת ילדים לעולם. כאשר אלמנתו מתנגדת אין לנו אלא להקשיב לדבריה ולראות אותה כזכאית לקבוע מה לעשות.

לקריאה נוספת:

מאמרים נוספים בנושא

מאמרים

טיפול באדם ההולך למות

מאמרים

לא תעמוד על דם רעך – גבולות הסיוע בהוצאות רפואיות

מאמרים

על טיפולי המרה

צנצנת זכוכית עם כסף

מאמרים

משבר במערכת הבריאות? ישנם פתרונות אתיים שיכולים לחסוך הרבה למערכת

מאמרים

סערת הקורונה – כל התוכן מבית צהר לאתיקה

הסכמה מדעת (3) – תרומת היהדות להגדרת 'מדעת'

מאמרים

תגובה: היש צורך בקוד אתי-דתי לפסיכולוג?

מאמרים

הסכנה שלא מדברים עליה בשעת חירום: הזנחת האתיקה של ניסויים רפואיים

עוד בצהר לאתיקה

מאמרים

רב ראשי יבחר ע"י הציבור. הוא אינו ממונה או מונחת

מגילת אסתר

מאמרים

פסק הלכה מיוחד: כיצד לחגוג את פורים בצל המלחמה?

מאמרים

הרב יובל שרלו על מסקנות הוועדה לחקר אסון מירון: "לעולם צריך המקרה הבא לעמוד לנגד עינינו"

מאמרים

להתכלל ולא להיפרד

מאמרים

הרב יובל שרלו על סערת פרס ישראל: רק כך לא ניתן לטרור לנצח