עקירת משמעותו של מוסד הרבנות

אתר 'סרוגים'

תקציר

הרב יובל שרלו מתייחס להחלטה לבטל את מועמדותו של הרב מאיר כהנא כמועמד הציונות הדתית בבחירות לרבנות הראשית לישראל: "הליכה בדרך לא מוסרית - קריסתו של מוסד הרבנות". פורסם לראשונה באתר 'סרוגים'

ראש ישיבת ההסדר 'אורות שאול' בתל אביב, וראש מחלקת אתיקה בארגון רבני 'צהר' – הרב יובל שרלו – מתייחס בשיחה לסרוגים להחלטה לבטל את מועמדותו של הרב מאיר כהנא כמועמד הציונות הדתית בבחירות לרבנות הראשית לישראל.

לדברי הרב שרלו: "סמכויותיה של הרבנות הראשית כפי שהן מוגדרות בחוק שמכוחה היא נבחרת – מצומצמות מאוד מאוד. היא לא פוסקת הלכה של מדינת ישראל, וגם לא של אף אחד שאינו רוצה בכך, אלא רק לשואלים בעצתה. היא מופקדת על מעט מאוד עניינים הנוגעים לזהות היהודית של מדינת ישראל".

"עם זאת", מדגיש הרב שרלו, "אפשרויותיה של הרבנות הראשית הן עצומות. היא יכולה להיות מגדלור מאיר, לקדש שם שמיים, לקרב את עם ישראל לריבונו של עולם ולאהב שם שמיים על הבריות. יש בידה להיות קול מוסרי ואמוני, ולרומם את רוחניותו של עם ישראל, כמו גם יסודות רבים מאוד של בין אדם לחבירו. יש דמיון בין מוסד הרבנות הראשית ובין נשיא המדינה בהקשר זה".

הרב שרלו ממשיך ואומר: "תנאי הכרחי לעשייתה הזו היא שהיא אכן תיתפש כקול מוסרי, וכנוהגת בדרך הראויה. משעה שאין היא נוהגת כך והיא עצמה מקרינה דרכים מעוותות – אין משמעות לבחירה זו או אחרת, מלבד חלוקת התפקידים וטובות ההנאה, שאף היא יכולה להיעשות בדרך המחויבת על פי ההלכה "לא תכירו פנים במשפט", ויכולה להיעשות בנפוטיזם ובעשיית קרדום לחפור בה".

בסוף דבריו מבהיר הרב שרלו: "הליכה בדרך זו משמעותה עקירת משמעותה של מוסד הרבנות, וקריסתו דווקא על ידי שלומי אמוני ישראל. עמדתי זו אינה קשורה לאיש זה או אחר, ולבחירות אלו או אחרות. היא עקבית ושיטתית, בשל העובדה שהיא נאמרה ונכתבה לאורך עשרות שנים".

מאמרים נוספים בנושא

מאמרים

טיפולי המרה? הרב שרלו מגיב

'מועצת גדולי התורה' – לא בציונות הדתית

יסודות האתיקה הרבנית

אתיקה רבנית (5) – סיכום

כיצד נדע להזהר ממנהיגים רוחניים שאינם מקדמים אותנו?

מאמרים

כדי שנצליח לחיות פה ביחד: קווי היסוד לדת ומדינה

סרטונים

הרב יובל שרלו בראיון לאמילי והפרופסור כאן ב' על ספרו החדש

מאמרים

חובה לתת לשורדי השואה להיפרד בכבוד – ולא רק ע"י הטבות כספיות

עוד בצהר לאתיקה

מאמרים

הרב יובל שרלו: האם מותר להרוג מחבל שבא לפגוע ביהודים?

סרטונים

הדיון בנושא חשדות רצח מחבלי נוחב'ה ע"י חיילים ב7/10 – הרב יובל שרלו, בראיון ב"כאן מורשת"

מאמרים

בדרך אל היעד

מאמרים

יום הכיפורים – עכשיו

מאמרים

הרב יובל שרלו לערוץ 7: המגבלות האתיות של תרומת איברים

מאמרים

פוליטיקה של הסכמות

סרטונים

הרב שרלו: זיכרונות מקרב סולטן יעקב

הרב יובל שרלו

מאמרים

"כמו התורה, עלינו להקדים את האנושות בשני צעדים בתחום המוסר"