נבחרתם לשרת

ישראל היום

תקציר

לא נבחרתם למען מימוש חלומות השררה שעלולים להיות לכל אחד • נבחרתם להיות עבדים של הציבור - לשרת אותו ולקדם את הרשות שבה נבחרתם למקום טוב יותר

״…כמדומין אתם ששררה אני נותן לכם? עבדות אני נותן לכם!״ – כך אמר לפני כאלפיים שנים רבן גמליאל לתלמידיו, כשמינה אותם לתפקידים חשובים. בכך יצרה המסורת אתוס בסיסי של אנשים העומדים בראש הציבור: לא נבחרתם למען מימוש חלומות השררה שעלולים להיות לכל אחד, נבחרתם להיות עבדים של הציבור – לשרת אותו נאמנה, לפעול בהוגנות ובישרות, במקצועיות ובנאמנות, ולקדם את הרשות שבה נבחרתם למקום טוב יותר.

מעמדכם מאפשר לכם אפשרויות רבות, ומסכן אתכם בסכנות רבות. האפשרויות טמונות בשימוש במעמדכם, בתפקידכם ובמערכת כולה כדי למלא את השליחות הגדולה שלכם, ולממש את ההבטחות וההתחייבויות שנתתם לציבור.

מבחנו של נבחר ציבור נמצא הן במערכת הכללית והציבורית והן ביכולת שלו לפתוח פתח לאנשים ה״שקופים״ ולהקשיב למצוקתם האישית. כבר בתנ״ך מדמים את המנהיג לרועה צאן, שתפקידו לתת תשומת לב לאובדת, לנידחת, לנשברת ולחולה (יחזקאל לד). זו משימה לא פשוטה, שכן היא מחייבת מבט ניהולי רחב ביחד עם תשומת לב אישית ופרטית למי שזקוקים לכך. העמדת עצמכם לבחירה היוותה מעין הבטחה שכך תעשו, ועכשיו ניתנת לכם האפשרות לעשות זאת.

מנגד אורבות לכם סכנות רבות. פעמים רבות ניתנת תשומת הלב לסכנות מבחוץ, אבל אתם קרואים לתת את הדעת דווקא לסכנות העלולות לנבוע מכם עצמכם: סכנת ניצול הכוח והמעמד להשגת טובות הנאה אישיות; סכנת גבהות הלב והשחצנות, תוך ביטול הצורך בביקורת ובהתייעצות; סכנת אטימות הלב וההתנשאות, כמו גם סכנת האדישות והעצלות. אל תיפלו בהן. היו אנשי חיל, יראי אלוהים, אנשי אמת ושונאי בצע, ופעלו במסגרת הראויה ובדרכים הנכונות.

בתקופת הקורונה ובמלחמה שאנו נמצאים בה הועצם תפקיד השלטון המקומי. התברר כי הקהילה המקומית היא כלי עיקרי בניהול מציאויות משבריות, בהבנת הצרכים וביכולת למלא אותם. תנו גם אתם אמון במסגרות הקהילתיות, נצלו את טוב הלב ואת הנכונות הגדולה של הציבור שסביבכם, והפכו אותו לחלק בלתי נפרד מהצלחתכם.

בחירתכם באה בשעה קשה למדינת ישראל. אנו במלחמה. בני עמנו נמצאים בידי מרצחים בעזה. כוחות הביטחון מסכנים את חייהם למען מדינת ישראל. אנו נמצאים בין שני קטבים – בין גילויי התנדבות וסולידריות, רצון בשיתוף פעולה ובהוגנות, והעברת שותפות הלחימה גם לחיים האזרחיים, ובין שיבה לימים הקשים שלפני שמחת תורה, לשיח מפלג וקורע, להתנכרות הדדית ולאטימת הקשב. היו אתם חלק מהקבוצה הראשונה, וכל אחד במקומו יטפח את השיח הקושר בין איש לרעהו, והיו אתם מופת וסמל מקומי למה שראוי שיהיה בסיס השיח הלאומי הכללי.

זכות גדולה נפלה בחלקכם להיות משרתי ציבור, ופועלים לטובת הכלל. שימו נגד פניכם, לאורך כל הקדנציה, את החזון שלכם ואת מה שאתם חושבים על עצמכם היום, בתחילת הדרך, כדי שאלה יהיו המצפן שלאורו תכוונו את דרככם. יהי רצון שתיכנסו בשלום למשימתכם, תצליחו בה לטובת כולנו, ושיהיה הקב״ה בעזרכם לעשות את הישר והטוב.

מאמרים נוספים בנושא

מאמרים

מיהו המנהיג הראוי? כך תזהו את הקווים לדמותו

מאמרים

הרב שרלו: ניתן לתעדף חולים מחוסנים על פני חולים שלא התחסנו

"ונשיא בעמך לא תאר" – האם דמו של שליח ציבור מופקר ?

מאמרים

מלכה לייפר ומשחקם הכפול של הפושעים

מאמרים

הרב שרלו: "מדינת ישראל אינה מנוהלת בנושאים הכי חיוניים לקיומנו"

חסינות משפטית לנבחרי ציבור

האם זה מוסרי לתת חסינות משפטית לנבחרי ציבור בישראל?

צום גדליה: בעוונותינו הפוליטיים

עוד בצהר לאתיקה

מאמרים

אישה חייבת לגלות לבעלה את זהות האב

מאמרים

להפוך את מדורות ל״ג בעומר להזדמנות

מאמרים

הרב שרלו על טקסי יום הזכרון: "הממלכה חייבת לשלוח את נציגיה"

מאמרים

"באבוד רשעים רינה" או "בנפול אויבך אל תשמח"?

מאמרים

על ההבדל בין היסטוריה לזיכרון

מאמרים

איך חוגגים השנה את יום העצמאות?

מאמרים

הדרך הנכונה לחגוג את יום העצמאות השנה – הרב יובל שרלו בראיון ליומן הבוקר של גל"צ

מאמרים

הדרך הנכונה לחגוג את יום העצמאות השנה – הרב יובל שרלו בראיון ליומן הערב של גל"צ