"מושכני – אחריך נרוצה": על הפגנות הנגד

שבתון, בהעלותך תשע"ט

תקציר

האם הפגנות הן דבר חיובי? האם הן באמת עוזרות לשנות את דעת הצד השני? האם יש אלטרנטיבה למאבק פומבי?

האם מאבקי נגד הצליחו לשנות את עמדת הצד השני?

יש למאבקי נגד הישגים רבים. לעתים גובר הכוח החזק של הפועלים כנגד עמדה מסוימת, והם מצליחים בכוח להפיל את התפישה הקיימת ולתפוש את מקומה. כך התחוללו מהפכות רבות בתולדות האנושות, ואף בהיסטוריה שלנו, כגון רגימת אדונירם אשר על המס במלכות רחבעם, ופיצול ממלכת ישראל לשתיים; מאבקי נגד מצליחים לגבש את מחנה הלוחם נגד – פעמים רבות מגדירה קבוצה את עצמה בהגדרת שלילית – כנגד איזו עמדה היא נאבקת – והמאבק עצמו מאפשר לה לחזק את זהותה שלה עצמה, ואת החיבור שבין השותפים בעמדותיה; מאבקי נגד מאפשרים לצאת מהאלמוניות, ובשל הצורך החיוני לבלוט על רקע שפע התקשורת והמלל המתרחש ברשות הרבים הציבורית וברשתות החברתיות – שלילת עמדות של אחרים היא אחד הכלים הטובים ביותר לצוף על פני השטח; סביר להניח שיש עוד הישגים שניתן להשיג במלחמות נגד.

ברם, נדיר מאוד מאוד שמאבקי נגד מצליחים לשנות את עמדת הצד השני. אדרבא, יבחן כל אחד מעצמנו מה מתחולל בו כאשר מישהו נלחם נגדו ונאבק בו – האם הדבר מחולל בו רצון לשינוי ולהקשבה, או שלהפך – הדבר מגביר בו את הכעס והעלבון, ואת האחיזה היותר חזקה בעמדות שהוא סובר שהן נכונות. אין שום סיבה להניח שאותם דברים לא מתחוללים גם בצד השני.

מה כן גורם שינוי יותר מכל דרך אחרת, וכמובן – גם בו אין וודאות? מהלך ארוך של הזמנה. הזמנה שיש בה הכרה גם באמיתות שנמצאות בצד השני, ולא שלילתם המוחלטת. ממשנתו הגדולה של הרב קוק זצ"ל למדנו שזו המשמעות העמוקה של "אין לך אדם שאין לו שעה, ואין לך דבר שאין לו מקום", ושאין האמת הענקית מתנקזת רק לעמדה אחת; הזמנה שיש בה הכרה שלא ניתן לכפות על אדם לשנות את עמדתו, אלא אם כן הוא בוחר בכך, כתהליך רצוני שנובע מהמפגש שלו עם עולם אחר; הזמנה למקום שהוא אכן נקי יותר ומכוון יותר, ושטמון בו אוצר מסוים שמעצים ומגלה עולמות חדשים ועוצמתיים; הכרה שאין בה גבהות לב ושחצנות, גסות רוח ודורסנות, והדבר אינו סותר את הביטחון והעוז שהיא חשה בתוך עצמה; הכרה שהיא חלק מנכונות עמוקה גם להקשיב, לפתוח את הנפש ואת הלב, ומתוך כך לכונן תנועה משותפת מרוממת נפש.

אם המטרה היא לכבוש ולנצח – טוב אפוא לאמץ את מאבקי הנגד, לצבור כוח, ולנסות להכחיד את הצד השני. כדאי כמובן להשקיע גם בהגנה מפני תקיפותיו שלו, ולהיזהר שלא ירוסקו עצמותינו שלנו. ברם, אם המטרה היא להביא לשינוי ולבקשה משותפת – קשה להצביע על סיבה אחת להניח שמאבקי נגד אכן יביאו לכך, וכאמור – את זה יכול כל אדם ללמוד ממה שמתחולל בו בשעה שפועלים נגדו. אין לנו אלא ללכת בדרך הארוכה שהיא הקצרה, ולהביא בכנפינו בשורה גדולה, במאמץ מתמיד, במסירות נפש וברצון מתמיד לכונן ביחד תנועה חיובית  – מושכני אחריך נרוצה.

לקריאה נוספת:

מאמרים נוספים בנושא

מאמרים

עקרונות אתיים לנבחרי ציבור

מאמרים

מדיניות הפרסום של ידיעות מביכות

מאמרים

The ethical protest: Preserving our rights without devastating our morality

מאמרים

דילמת בית הכנסת הסגור

מאמרים

מנהיגי העולם בישראל: כך נראית תמונת הניצחון היהודית

מאמרים

מסיפור רחב הזונה ביריחו למקלט בישראל

מאמרים

חובת ההוכחה מוטלת על מי שמבקש להטיל סגר

מאמרים

כי עוף השמיים יוליך את הקול

עוד בצהר לאתיקה

לב בחול

מאמרים

לחשוף או להסתיר? האתיקה של עולם השידוכים

מאמרים

להחזיר אותם עכשיו

מאמרים

לא תעשו עוול במשפט

מאמרים

כשדבר ה' סותר את המוסר הפנימי

כפות ידיים של ילד אוחזות בשתיל

מאמרים

לא עבודה זרה: איכות הסביבה צריכה להיות חלק מהעולם האמוני היהודי

מאמרים

כלכלה אנושית: דווקא בשעת משבר חובה לבחון שיקולים אנושיים ומוסריים

מאמרים

השד ברח מהבקבוק: האדרת העמדות הקיצוניות עלולה לקרוע אותנו

אדם מפנה אצבע מאשימה

מאמרים

איך ניגשים להאשמות כלפי הרב טאו?