מהי שפיכות דמים? מבט אתי לפרשת "מסעי"

תקציר

בעשרת הדיברות ובמקומות רבים אחרים מדובר על הזהירות הגדולה שיש לנהוג על מנת להימנע משפיכות דמים. בפעמים אחרות התורה מצווה לנהוג בתקיפות ובלי רחמים. מתי נכון להרוג ולנקום ומתי יש לפעול למניעה של מוות, ויהי מה?

היחס של התורה לשפיכות דמים הוא מגוון ורב פנים: מצד אחד ישנן מצוות רבות שמטרתן היא שפיכת דמים ומוות, כמו מלחמה, מוות בידי בית דין ועוד. מצד שני- התורה מתנגדת מאוד לשפיכת דם נקי. ניתן לראות זאת לראשונה בפרשת נח על המצווה להרוג רוצח, שפגע באדם שנברא בצלם. בעשרת הדברות- הדיבר "לא תרצח". בפרשת עגלה ערופה שלא מאפשרת מצב שבו אדם נהרג ליד עיר וזקני העיר- המנהיגים- אינם נוטלים חלק בבירור ובתשובה על הירצחו.

בפרשה שלנו מדובר על ערי מקלט אליהן בורח הרוצח בשגגה. לא ניתן לעבור לסדר היום על מעשה זה מחד- ההורג נקרא רוצח. מאידך הרצח נעשה בשגגה ומסופקת לו הגנה מפני גואל הדם. לכן הרוצח צריך לגלות אל עיר מקלט, בה הוא שוהה עד מות הכהן הגדול.

ארץ ישראל מיטמאת משפיכות דמים, לא רק מעבודה זרה או גילוי עריות. זהו מסר מרכזי של התורה- בשעה שצריך לשפוך דם יש לעשות זאת ללא היסוס. אדם שחושש לעשות זאת, יביא בסופו של דבר הרס והרג בעולם.

מצד שני חובה לא לעמוד על דם רענו, להיזהר מאוד לא לשפוך דמים. אנחנו כחברה מצווים לא לעבור על שום מקרה של שפיכות דמים לסדר היום: תאונות דרכים, תאונות עבודה, רצח בתוך משפחה- אלו מקרים של שפיכות דמים המתרחשת בשגגה ושלא לצורך. אנחנו כחברה מצווים לא לשכוח ולא לשקוט מקרים כאלו על מנת שלא נחניף את הארך, על מנת שלא תורווה הארץ בדם נקיים.

תגיות: מסעי

מאמרים נוספים בנושא

מאמרים

מה מונע מאיתנו להפר הבטחות? מבט אתי לפרשת "מטות מסעי"

מאמרים

מהי שפיכות דמים? מבט אתי לפרשת "מסעי"

עוד בצהר לאתיקה

מאמרים

המאבק ומחירו

כרטיסיות תפילה עם שמות החטופים

מאמרים

פתרון פשוט: כך תאמרו את שמותיהם של 239 החטופים בתפילה

תא כלא מבעד לסורגים

מאמרים

היהדות בעד או נגד שחרור החטופים? לא בטוח שליהדות יש בכלל תשובה

סרטונים

"אין חובה מוסרית כלפי מי שאיבד צלם אנוש": בזמן הזה עם ליאת רגב – ראיון עם הרב יובל שרלו

מאמרים

שימוש בזרעו של נפטר לאחר מותו

זוג בפגישה על ספספל מול השקיעה בים

מאמרים

להמשיך להיפגש?

חתן וכלה עם זר

מאמרים

בצניעות ועדינות: נישואים בזמן מלחמה פוגעים במטרת הטרור