מהי שפיכות דמים? מבט אתי לפרשת "מסעי"

תקציר

בעשרת הדיברות ובמקומות רבים אחרים מדובר על הזהירות הגדולה שיש לנהוג על מנת להימנע משפיכות דמים. בפעמים אחרות התורה מצווה לנהוג בתקיפות ובלי רחמים. מתי נכון להרוג ולנקום ומתי יש לפעול למניעה של מוות, ויהי מה?

היחס של התורה לשפיכות דמים הוא מגוון ורב פנים: מצד אחד ישנן מצוות רבות שמטרתן היא שפיכת דמים ומוות, כמו מלחמה, מוות בידי בית דין ועוד. מצד שני- התורה מתנגדת מאוד לשפיכת דם נקי. ניתן לראות זאת לראשונה בפרשת נח על המצווה להרוג רוצח, שפגע באדם שנברא בצלם. בעשרת הדברות- הדיבר "לא תרצח". בפרשת עגלה ערופה שלא מאפשרת מצב שבו אדם נהרג ליד עיר וזקני העיר- המנהיגים- אינם נוטלים חלק בבירור ובתשובה על הירצחו.

בפרשה שלנו מדובר על ערי מקלט אליהן בורח הרוצח בשגגה. לא ניתן לעבור לסדר היום על מעשה זה מחד- ההורג נקרא רוצח. מאידך הרצח נעשה בשגגה ומסופקת לו הגנה מפני גואל הדם. לכן הרוצח צריך לגלות אל עיר מקלט, בה הוא שוהה עד מות הכהן הגדול.

ארץ ישראל מיטמאת משפיכות דמים, לא רק מעבודה זרה או גילוי עריות. זהו מסר מרכזי של התורה- בשעה שצריך לשפוך דם יש לעשות זאת ללא היסוס. אדם שחושש לעשות זאת, יביא בסופו של דבר הרס והרג בעולם.

מצד שני חובה לא לעמוד על דם רענו, להיזהר מאוד לא לשפוך דמים. אנחנו כחברה מצווים לא לעבור על שום מקרה של שפיכות דמים לסדר היום: תאונות דרכים, תאונות עבודה, רצח בתוך משפחה- אלו מקרים של שפיכות דמים המתרחשת בשגגה ושלא לצורך. אנחנו כחברה מצווים לא לשכוח ולא לשקוט מקרים כאלו על מנת שלא נחניף את הארך, על מנת שלא תורווה הארץ בדם נקיים.

תגיות: מסעי

מאמרים נוספים בנושא

מאמרים

מהי שפיכות דמים? מבט אתי לפרשת "מסעי"

מאמרים

מה מונע מאיתנו להפר הבטחות? מבט אתי לפרשת "מטות מסעי"

עוד בצהר לאתיקה

מאמרים

הרב שרלו על טקסי יום הזכרון: "הממלכה חייבת לשלוח את נציגיה"

מאמרים

"באבוד רשעים רינה" או "בנפול אויבך אל תשמח"?

מאמרים

על ההבדל בין היסטוריה לזיכרון

מאמרים

איך חוגגים השנה את יום העצמאות?

מאמרים

הדרך הנכונה לחגוג את יום העצמאות השנה – הרב יובל שרלו בראיון ליומן הבוקר של גל"צ

מאמרים

הדרך הנכונה לחגוג את יום העצמאות השנה – הרב יובל שרלו בראיון ליומן הערב של גל"צ

מאמרים

הגיע הזמן לעדכן את חוק הפונדקאות. השאלה היא איך?

סרטונים

"השתלת איברים – צו מוסרי עליון" – הרצאה מוקלטת