כיצד פותחים שערי תפילה?

תקציר

כיצד יש להתנהל כדי שתפילתנו תישמע? מה צריך להיות המצפן שלנו בתקופה סוערת זו? איך פותחים את שערי התפילה?

"וְאַתָּה תִּשְׁמַע הַשָּׁמַיִם מְכוֹן שִׁבְתֶּךָ וְסָלַחְתָּ וְעָשִׂיתָ וְנָתַתָּ לָאִישׁ כְּכָל דְּרָכָיו אֲשֶׁר תֵּדַע אֶת לְבָבוֹ כִּי אַתָּה יָדַעְתָּ לְבַדְּךָ אֶת לְבַב כָּל בְּנֵי הָאָדָם" (תפילת שלמה בעת פתיחת המקדש, מלכים א ח, לט)

כיצד אפשר לפתוח שערי תפילה?

אולי כך. אולי.

ראשית, מצייתים לכל הוראות משרד הבריאות. חז"ל הרחיבו את האיסור "ולא תשים דמים בביתך" גם לחובת ההישמרות מפני מזיקים שונים, וגם איסור גידול "כלב רע" בתוך ביתו של אדם, לאמור: איסור להזיק לאחרים. לא ניתן לפנות לריבונו של עולם כשאדם טובל ושרץ ההפקרות ההתנהגותית בידו.

שנית, נביאי ישראל לימדו אותנו כי אין הקב"ה חפץ בעולות וזבחים (ובימינו – צומות ותפילות) קודם שנתקן את העולם בו אנו חיים, בתחומי הצדק והמשפט, החסד והרחמים. כל אחד בתחומו. כל אחד ביסוד שלא היה קיים בו קודם. שהוא אכן משתנה בעקבות המצב, שהוא שב בתשובה ולא עושה מניפולציה על ידי שימוש במצב כדי להוכיח את דרכו. ימצא כל אחד מה הוא יכול לעשות כדי שלבני אדם אחרים יהיה טוב יותר, צודק יותר, סולידרי יותר.

חלק מקדים אחר לתפילה הוא "זִבְחֵי אֱלֹהִים רוּחַ נִשְׁבָּרָה – לֵב נִשְׁבָּר וְנִדְכֶּה אֱלֹהִים לֹא תִבְזֶה" (תהלים נא, יט). לפתוח שער למציאות כדי שתחולל בנו דבר מה; כדי שנחיה את הערעור שחל ביציבות בעולמנו; כדי שיישבר משהו בתוכנו, שכן צמיחה מתחוללת בשעה שנפערו סדקים באטימות שלנו.

ואז ניתן לפתוח שערי תפילה. שערי לב. שערי בינה. לומר לריבונו של עולם את מה שאנו חשים בעת הזו. להתלכד בתפילה לטובת העולם כולו ולבריאותו. לבקש להעלות את זכרוננו ופקדוננו כבני אדם. לפתוח שערי תשובה ואמונה, שערי תפילה ותחינה, שערי צום והתקרבות.

לקריאה נוספת:

מאמרים נוספים בנושא

מאמרים

מחלוקת בין אחים

מפקד צועק על חייל

המפקד נתן לי פקודה כנגד ההלכה. מה עלי לעשות?

מאמרים

מבחני האקדמיה בקורונה: "חסר את השיקול של האמון"

לבקש סליחה בעילום שם זה מספיק?

מאמרים

על החלטת שר האוצר להפסיק סיבסוד מעונות יום לאברכים

מאמרים

סערת הקורונה – כל התוכן מבית צהר לאתיקה

אתיקה רבנית (4) – עבודת הרב עם נשים

מאמרים

צעדים להתמודדות עם פגיעה מינית

עוד בצהר לאתיקה

מאמרים

רב ראשי יבחר ע"י הציבור. הוא אינו ממונה או מונחת

מגילת אסתר

מאמרים

פסק הלכה מיוחד: כיצד לחגוג את פורים בצל המלחמה?

מאמרים

הרב יובל שרלו על מסקנות הוועדה לחקר אסון מירון: "לעולם צריך המקרה הבא לעמוד לנגד עינינו"

מאמרים

להתכלל ולא להיפרד

מאמרים

הרב יובל שרלו על סערת פרס ישראל: רק כך לא ניתן לטרור לנצח