יש דרך מתבקשת לפתור את פולמוס הזיקוקים

Ynet, 3.5.2022

תקציר

במקום הכרעה קשיחה על ביטול הזיקוקים או המשך כרגיל, ניתן לבצע שלושה צעדים: התחשבות בהלומי קרב, צמצום הפגיעה, ובעיקר טכנולוגיה חלופית

פולמוס הזיקוקים בחגיגות יום העצמאות מהווה צהר לסוגיות רבות. בראש ובראשונה להיכרות עם עולמם של הלומי הקרב ואלה שהזיקוקים מפגישים אותם שוב ושוב עם הטראומה שחוו. חשוב לכולם להכיר עוד אחד ממחירי המלחמה ומצלקות הנפש שנושאים בחובם אלה שנפגשו עם התהום הגדולה שהיא מחוללת. לאדם העומד מבחוץ קשה להבין זאת, וכל פתיחת לב ותשומת דעת היא הכרחית.

הרגישות המבורכת הזו מציפה סוגיה נרחבת: התחשבות ציבורית בכאבם של פרטים בתוכה היא מחד גיסא ערך עליון, ומאידך גיסא עלולה לשטח ולבטל כל פעילות ציבורית. ברמה התיאורטית – אפשר שצלילי הבס בבמות השירה הרבות יזכירו את הפיצוצים הקשים; כאבן של משפחות שכולות יעמעם את חגיגות ימי ההולדת בפארקים וכדו', ובסופו של דבר, כיוון שהאנושות כולה היא אוסף אנשים עם מוגבלות, ולכל אחד מאתנו יש רמה מסוימת של טראומה מסוגים שונים, אנו נמצא את עצמנו במקום שבו אנו מעצימים מאוד ב"ה את הרגישות האנושית, אך מכבים את המערכות הכוללות של חיינו.

האם יש לכך פתרון? נראה כי כמו בסוגיות אתיות רבות, יש דרך מסודרת לקיים את הדיון. היא מתחילה בשאלת הנחיצות: מחד עד כמה הזיקוקים נחוצים כדי להביע את שמחת החג, ומאידך – עד כמה הפגיעה והפוסט-טראומה קיצונית עד שלא ניתן להתגבר עליה אלא אם מבטלים את הזיקוקים.

היא ממשיכה בשאלת המידתיות: האם ההחלטה על ביטול מוחלט של מופעי הזיקוקים מידתית מול עוצמת הפגיעה שהם גורמים? ובדרך כלל שוכחים את השלב השלישי, שגם הוא חיוני לדיון, והוא מה אנו עושים כדי לצמצם את הפגיעה מההחלטות שנקבל: כשאנו מבטלים את הזיקוקים – מה אנו מחדשים כדי להוסיף עוד ביטוי ציבורי לשמחת יום העצמאות? ולהפך – אם מחליטים לקיים אותם, מה אנו עושים כדי לרכך את עוצמת הפגיעה של אלה שבתוכנו?

הזיקוקים כנראה גורמים נזק גדול לאלה שבזכותם אנו בכלל יכולים לחגוג את יום העצמאות. הם גם לא חיוניים ברמות הגבוהות שאליהן הגענו. נראה אפוא שמידתי לצמצם את השימוש בהם, ואם יש סוגי זיקוקים שיוצרים אפקט שונה מאשר פיצוץ חומרי נפץ – להשתמש בהם. בד בבד, אנו נמצאים בעולם שבו יש טכנולוגיות אחרות לעטר את השמיים בשמחה מיוחדת – בעיקר בלייזר ובדרכים דומות.

במקום להכריע הכרעה בינארית (ביטול כל הזיקוקים או המשך כרגיל), נכון יותר לפעול בדרך שתביא ככל הניתן את כל המרכיבים לידי ביטוי: התחשבות, צמצום, טכנולוגיות חלופיות, שעל פי רוב זהו הפתרון הטוב ביותר.

אולי יעניין אותך גם:

מאמרים נוספים בנושא

פיראטים

מאמרים

אתרים פירטיים – לא חוקי ולא אתי

מאמרים

להתנהל בעולם של שקר – ההגבלות על פייסבוק

מאמרים

למה לא להשתכר בפורים?

מאמרים

בדרכם של ראשונים

מאמרים

תובנות אתיות על פריצה לפלאפון של אדם אחר

מאמרים

חובת הגילוי על מומים ופגמים קודם החתונה

מאמרים

האם הבן של מרב מיכאלי יצטרך גיור? סוגיות הלכתיות באם פונדקאית

מאמרים

זכויות יוצרים בהלכה

עוד בצהר לאתיקה

לב בחול

מאמרים

לחשוף או להסתיר? האתיקה של עולם השידוכים

מאמרים

להחזיר אותם עכשיו

מאמרים

לא תעשו עוול במשפט

מאמרים

כשדבר ה' סותר את המוסר הפנימי

כפות ידיים של ילד אוחזות בשתיל

מאמרים

לא עבודה זרה: איכות הסביבה צריכה להיות חלק מהעולם האמוני היהודי

מאמרים

כלכלה אנושית: דווקא בשעת משבר חובה לבחון שיקולים אנושיים ומוסריים

מאמרים

השד ברח מהבקבוק: האדרת העמדות הקיצוניות עלולה לקרוע אותנו

אדם מפנה אצבע מאשימה

מאמרים

איך ניגשים להאשמות כלפי הרב טאו?