האם מותר לכתוב ביקורת ספרים שלילית?

"סרוגים", 23.5.2010

תקציר

"ההלכה אינה אוסרת את הביקורת, וניתן אפילו לומר שהיא מחייבת אותה (מהכיוון של ''לא תעמוד על דם רעך''), אולם היא תובעת מהמבקר לעמוד בקריטריונים דומים לאלה של לשון הרע". הרב יובל שרלו מסביר את ההבדל בין ביקורת שלילית לבין לשון הרע, בין דיון אמיתי לבין דיון שיסודו בשקר

דיני לשון הרע לא נועדו כדי למנוע אפשרות של דיון פתוח, ברירת האפשרויות הטובות ביותר, ניתוח יצירות ספרותיות או אפילו דברי תורה וכדו'. חלק בלתי נפרד מדמות האדם שנחנן בדעת היא היכולת להבדיל בין טוב לרע, בין מובחר למשפיל, והדיון על כך הוא חלק בלתי נפרד מהנושא. אנו מוצאים זאת בכל מחלוקת בעולמם של חכמים, בהם הם ביקרו פירושים מסוימים וטענו כי הם לא נכונים, או שדרכו של המחבר אינה עולה בקנה אחד עם הדרך בה יש ללמוד, וזה הבסיס לכל עולמה המבורך של המחלוקת. אין צורך להגדיר זאת כ"לשון הרע לצורך", אלא כדבר מה הרבה יותר עמוק בתודעת האדם ובתרבותו התורנית והאנושית.

ההלכה אפוא אינה אוסרת את הביקורת, וניתן אפילו לומר שהיא מחייבת אותה (מהכיוון של "לא תעמוד על דם רעך"), אולם היא תובעת מהמבקר לעמוד בקריטריונים דומים לאלה של לשון הרע לצורך, לאמור: ישרות בכוונה לשם העניין עצמו, ולא כדי לסגור חשבונות עם כותב הספר; ביקורת לאחר קריאת הספר עצמו לא בחיפוף; התייחסות עניינית לספר ולא לסופר, וכדו'.

מעבר לכך קיימת גם הקריאה בעין טובה והחומלת. היא לא צריכה לעוות את הביקורת ובגללה לכתוב דברים שאינם נכונים, אך "לעולם תהיה דעתו של אדם מעורבת עם הבריות" וביקורת יכולה להיות מדויקת וקשה אך לא פוגעת, מבהירה את אפשרויות התיקון ולא את החורבן וכדו'. גם כאשר מדובר במשהו שאתה כינית אותו כ"לשון הרע לצורך", וכאמור – ביקורת ספרים היא חלק בלתי נפרד מצורך – אין אנו פטורים מהעדינות ומהרגישות, ומהמודעות לכך כי מאחורי הספר נמצא אדם שכתב אותו, וזו יצירה חשובה לו, ועל כן הרגישות שלנו לאותו אדם צריכה להשפיע על הסגנון ועל המעטפת של הדברים שאותם אנו כותבים.

אולי יעניין אותך גם:

מאמרים נוספים בנושא

בינה מלאכותית - תמונה של רובוט לאתר

האתיקה של הבינה המלאכותית – אל תגיד "זה לא קשור אלי"

מאמרים

להתנהל בעולם של שקר – ההגבלות על פייסבוק

מאמרים

חסימות פעילי הימין ברשת – זהירות מהתהום

מאמרים

אתיקה בשעת חירום

לשם שמיים - האתיקה של המחלוקת - ספר הרב יובל שרלו

מאמרים

ספר חדש של הרב שרלו: לשם שמיים – האתיקה של המחלוקת

פיראטים

מאמרים

אתרים פירטיים – לא חוקי ולא אתי

מאמרים

האם חופש הדיבור הוא ללא גבול?

עוד בצהר לאתיקה

מאמרים

למה אנחנו מתגייסים לצבא?

יד עוצרת

מאמרים

גרימת צער נורא למשפחות: אין דרך להצדיק את מפיצי השמועות

סרטונים

החזקת כלי יריה: אתיקה, הלכה, משפט ומקצועיות אישית

משאית אספקה

מאמרים

לממשלה יש סיבות טובות להכניס משאיות לעזה – מוסריות היא לא אחת מהן

שלטים של אמת ושקר

מאמרים

להתרחק מהשקר

לב מאנשים המחזיקים ידיים

מאמרים

זה קורע את העם בשעת מלחמה

מפגש למידה על סוגיות אתיות ברווחה בזמן מלחמה

סרטונים

סוגיות אתיות בתחום הרווחה בעת מלחמה

איש זקן עצוב על ספסל

מאמרים

ומה עם האבל של סבא וסבתא?