דחיית זכות הערעור של נאשם שסירב להסתכל על נשים – מוצדקת?

תקציר

ב26.2.20 פורסם כי שופט דחה על הסף עתירה של הנאשם ברצח משפחת דוואבשה מבלי שדן בה. הסיבה: הנאשם ברצח, עמירם בן אוליאל, סירב להרים את מבטו כי היו נשים באולם. האם דחייה זו מוצדקת?

בסוגיית דחיית זכות ערעור בשל אי-נכונות המערער להסתכל בבית המשפט – ניתן להבין את כל העמדות, ועל כן צריך להכריע ביניהן.

ניתן להבין שכיוון שהכוח הגדול הוא ביד בית המשפט – הוא צריך להכיל התנהגויות כאלה, ולתת פתחון פה ל״חלש״ גם אם הוא נוהג בדרך זו. יחסי הכוחות אינם שווים. מאחורי בית המשפט עומדת מדינת ישראל התובעת את הנאשם; מאחורי הנאשם עומדים רק זכויות הפרטיות, שיזדקקו להגנת בית המשפט העליון אם הוא ייעתר להן. הכוח ביד המדינה.

ניתן להבין לכיוון ההפוך – בית המשפט אינו נענה לערעור של מי שאינו מסתכל בו. זה לא חוק. זו טענה יסודית הקודמת לחוק. כדי לחדד אותה – הבה נניח שהמערער יטען שהוא חייב להפנות את גבו לבית המשפט. אין מדובר ב״עצבים״ של השופט, אלא בתנאי יסודי ומהותי: קבלת העוסקים במלאכת המשפט. אף שאין חוק כזה – יש היגיון בטיעון שבית המשפט אינו מאפשר למי שאינו מכיר בדרכי התנהלותו לערער בפניו. גם אם אין חוק מפורש כזה, או כזה האוסר לעמוד כאשר הגב מופנה לבית המשפט ולערער.

וההכרעה? נראה כי מוטל על בית המשפט להכיל רחוק ככל האפשר, וזאת בגלל יחסי הכוחות. יש לכך גבול, וכאשר מדובר בהפגנת אי-הכרה בהתקשרות עם בית המשפט יש סבירות בכך שבית המשפט לא יאפשר את הערעור. אם הנאשם היה עומד כשגבו מופנה לשופטים, מאותם נימוקים של טיעון שאמונתו הדתית אוסרת להסתכל על נשים – היה בית המשפט רשאי לדחות אותו. אבל, בית המשפט אינו מקום של חינוך מחדש של אנשים, והיה ראוי שיכיל את ההתנהגות הזו במקרה הזה, של אי הסתכלות. אדגיש – לבית המשפט אסור לקבל עמדה הרומסת את היות נשים חלק ממנו. הטענה היא רק כלפי החובה של בית המשפט להיות מודע לכך שהכוח הגדול מתייצב מול המערער, וצריך לעשות כל מה שניתן כדי לאפשר לו לערער. במקרה הזה נראה לי שעמדת השופט הייתה מוגזמת; במקרה של הפניית עורף ועמידה עם הגב לשופט – זו הייתה צריכה להיות העמדה.

לקריאה נוספת:

מאמרים נוספים בנושא

מדינה יהודית ודמוקרטית לא תהיה כאן. איך בכל זאת נצליח לגשר על הפערים?

מאמרים

בין טראמפ ו"ג'נין ג'נין". על עקרון חופש הדיבור

מאמרים

מלכה לייפר ומשחקם הכפול של הפושעים

הבסיס ההלכתי להצעת "חוק החולה הנוטה למות"

מאמרים

סייגים לתוקפה של הבטחה מנהלית

דחיית זכות הערעור של נאשם שסירב להסתכל על נשים – מוצדקת?

מאמרים

הנגשה היא לא מעשה חסד – היא חובה

מאמרים

תפקיד בתי הדין בגירושין

עוד בצהר לאתיקה

מאמרים

רב ראשי יבחר ע"י הציבור. הוא אינו ממונה או מונחת

מגילת אסתר

מאמרים

פסק הלכה מיוחד: כיצד לחגוג את פורים בצל המלחמה?

מאמרים

הרב יובל שרלו על מסקנות הוועדה לחקר אסון מירון: "לעולם צריך המקרה הבא לעמוד לנגד עינינו"

מאמרים

להתכלל ולא להיפרד

מאמרים

הרב יובל שרלו על סערת פרס ישראל: רק כך לא ניתן לטרור לנצח