קורס זה הועבר במסגרת פרויקט “20 דקות תורה” ב”כאן מורשת”.  הקורס עוסק במונחי האתיקה על פי היהדות במשנת הרמב”ן ובדילמות השונות העולות מתוכם.

השיעור הראשון יעסוק ביסודות האתיקה היהודית הנובעים מהפסוק “ועשית הישר והטוב”. נלמד כיצד בכלל לגשת לסוגיות אתיות העומדות בפנינו, מה משמעות המונח “אתיקה” ומה ההבדל בינו לבין “מוסר”. והאם יש הבדל בין מוסר יהודי למוסר אוניברסלי.

בשיעור השני, נלמד על שיטתו המוסרית של הרמב”ן, שתלווה אותנו לאורך כל הקורס. נראה כיצד אדם יכול להקפיד על כל מצוות התורה, קלה כבחמורה, אך עדיין להיות “נבל ברשות התורה”. נבדוק האם דיני המוסר והאתיקה נכונים גם בעמידה של האדם כלפי עצמו או כלפי בוראו, ולא רק בין אדם לחברו. כיצד מופיעה האתיקה בתורה וכיצד ניתן לדעת מה הוא הדבר הישר והנכון לעשות, גם כאשר לא קיים ציווי מפורש.

השיעור השלישי יעסוק בהגדרת מושג היושר דרך שאלות מוסריות מרתקות. ביניהן- מהם הקריטריונים לקביעה מה מוסרי ומה לא? האם מוסר הוא משהו שמוטמע בתוכינו? אם יש מצוות בתורה שעוזרות לנו להיות יותר מוסריים, מדוע צריך גם ציווים כלליים כמו “ועשית הישר והטוב”?

בשיעור הרביעי נלמד כיצד מחלוקת על השאלה האם ללימוד את טעמי המצוות קשורה לאתיקה יהודית? מה ניתן ללמוד ממצוות שילוח הקן על אתיקה ומוסר יהודיים? ואיך כל זה קשור לפינגווינים באנטארקטיקה?

בשיעור החמישי והאחרון נעסוק במוסר היהודי לאור פרשית המבול בספר בראשית. מדוע באמת ירד המבול? ומהו החטא שהוביל לכך?
כמו כן, נבדוק מדוע ישנם מעשים שהתורה לא רואה צורך לאסור אותם. בין היתר, היעדר האיסור על אכילת בשר אדם.

לכל הקורסים

סגור לתגובות.