בית » פרשת שבוע » מתי המטרה מקדשת את האמצעים? מבט אתי לפרשת “חוקת”

מתי המטרה מקדשת את האמצעים? מבט אתי לפרשת “חוקת”

מאת הרב יובל שרלו
By Aron de Chaves \ de Chavez. (Painter at Amsterdam in 1700.)The original uploader was F67HGBVN at Hebrew Wikipedia (Sephardi community in London) [Public domain], via Wikimedia Commons

האם צריך להגיד אמת בכל מחיר? האם יש מקרים שבהם מותר לא להיצמד לעובדות, לשנות קצת את האמת, בשביל מטרה חשובה לא פחות- והיא השלום? מתי יש ללכת בדרכי האמת, אפילו במחיר של מחלוקת, ריב ומדון – ומתי אפשר לחתור לשלום- אפילו במחיר של עיוות, אמת חלקית, ושקר לבן?

משה ואהרון היו מנוגדים, והשלימו אחד את השני. משה היה איש האמת והדין, איש המשפט והצדק. אהרון לעומתו, היה האיש המפייס, שנהג בחמלה ואנושיות.

מוכר הסיפור המפורסם על שני אנשים שהיה ביניהם ריב. אהרון פייס את האחד, על ידי כך שאמר לו שהשני מוכן להתפייס. לאחר מכן, הלך אל השני, ופייס אותו על ידי שאמר לו שחברו מוכן להתפייס. אין זאת האמת- אבל אהרון הצליח להשכין שלום בין זוג החברים.

מתי מותר “לשנות” את המציאות, על מנת להשכין שלום?

אם נבדוק את הדברים רק במשקפיים של אתיקה, דין וצדק-  אהרון לא אמר אמת. הוא השיג מטרה טובה וחשובה- אבל בדרך של אמת. מצד שני, ניתן גם להסתכל על התוצר הסופי, המטרה – השלום הושג. האם זה מקדש את האמצעים?

מן התורה אנו למדים, שאפילו הקב”ה שינה מפני השלום. בדברו לאברהם, שינה הקב”ה את דברי שרה- כדי לא ליצור ריב בין אברהם לשרה.

דילמה זאת היא דילמה אתית קשה מאוד. מצד אחד, המטרה לא מקדשת את כל האמצעים. ומצד שני, יש דברים שמותרים לעשות בכדי להשיג מטרה נעלה וחשובה לא פחות מהאמת.

לסרטוני ‘אתיקה בפרשה’ נוספים לחצו כאן

בחזרה לדף הבית


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים

אודות צהר לאתיקה

מרכז 'צהר לאתיקה' מיסודו של ארגון רבני 'צהר' מבקש להיות שותף בקידום התנהגותם האתית של הפרט במדינת ישראל ושל המדינה בכללה; חזונו הוא מדינה שהאתיקה היא חלק בלתי נפרד מיסודות קיומה. במסגרת חזון זה, עוסק המרכז בשני תחומים עיקריים: ליבון סוגיות אתיות מגוונות וגיבוש עמדות אתיות ברוחה של היהדות; ובהשתתפות בתהליך הפיכת התיאוריות האתיות למציאות יומיומית.

קרא עוד