איך לבחור מנהיג?

"ערוץ 7", 2.3.2020

תקציר

הרב יובל שרלו מציב בפני מנהיגי המפלגות את היסודות להנהגה שנקבעו בתורה ובנביאים.

לפני שתתפרסמנה תוצאות הבחירות, כשעוד אפשר לדבר ללא התייחסות מפלגתית דווקא, ושהדברים יהיו נקיים מכל הטיה ומכל ניסיון לטעון טענה זו כלפי צד אחד או אחר – צריך להציב בפני המנהיגות הנבחרת את היסודות הפשוטים ביותר הכתובים בתורה ובנבואה.

במקומות רבים עסקה התורה בדמות המנהיגות הראויה, ובתנאים המתאימים למנהיגות זו. גם בדברי הנביאים סוגיה זו עולה בהקשרים רבים. כשאנו בוחנים את דבריהם אנו רואים כי בראש ובראשונה מודגשת דמותם האישית, מוסריותם, והיותם פועלים לטובת האומה בלבד.

דוגמה לדבר נמצאת כבר בפרשת יתרו: ״וְאַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל הָעָם אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע וְשַׂמְתָּ עֲלֵהֶם שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת שָׂרֵי חֲמִשִּׁים וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת״ (שמות יח, כא). זהו תנאי הכרחי להיותו של אדם מנהיג, וזאת מסיבות רבות: קבלת ההכרעות לטובת העם והמדינה ולא לטובת עצמו; הצבת נורמות מוסריות שאחרים יחקו אותן, ולא יאמרו ״אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר״, ויתירו לעצמם להיות מושחתים; החשיבות הגדולה של האמון בשלטון, שכן בלעדי אמון זה – מאבד השלטון את הכלי העיקרי החיוני להנהגה.

מעבר לדמות האישית של המנהיג הנבחר – עולים בדברי הנביאים גם יסודות הנוגעים להצבת המטרות היסודיות. מטבע הדברים, הנביאים ביקרו את המנהיגות, וטענו כלפיה שאין היא ממלאת את תפקידה. אולם ניתן להשתמש בדבריהם כתמונת ראי. מביקורתם אנו יכולים ללמוד על הדרך הראויה הנכונה והטובה של ראיית תפקידם. הנביא טוען נגדם שהם מנצלים את כל טוב הצאן, אך לא דואגים לו: ״אֶת הַחֵלֶב תֹּאכֵלוּ, וְאֶת הַצֶּמֶר תִּלְבָּשׁוּ, הַבְּרִיאָה תִּזְבָּחוּ, (אבל) הַצֹּאן לֹא תִרְעוּ״.

לא זו בלבד אלא שהנביא טוען כי המנהיגות לא התמקדה במה שהיה ראוי לעשות, ודרך זאת הוא מלמד אותנו מה תפקידה: ״אֶת הַנַּחְלוֹת לֹא חִזַּקְתֶּם, וְאֶת הַחוֹלָה לֹא רִפֵּאתֶם, וְלַנִּשְׁבֶּרֶת לֹא חֲבַשְׁתֶּם, וְאֶת הַנִּדַּחַת לֹא הֲשֵׁבֹתֶם, וְאֶת הָאֹבֶדֶת לֹא בִקַּשְׁתֶּם, (אבל) וּבְחָזְקָה רְדִיתֶם אֹתָם וּבְפָרֶךְ״.

וריבונו של עולם מציב את מה שהוא יעשה לאומה הישראלית, ודרך זאת הציפיות מהמנהיגות: ״אֶת הָאֹבֶדֶת אֲבַקֵּשׁ, וְאֶת הַנִּדַּחַת אָשִׁיב, וְלַנִּשְׁבֶּרֶת אֶחֱבֹשׁ, וְאֶת הַחוֹלָה אֲחַזֵּק, וְאֶת הַשְּׁמֵנָה וְאֶת הַחֲזָקָה אַשְׁמִיד, אֶרְעֶנָּה בְמִשְׁפָּֽט".

לקריאה נוספת:

מאמרים נוספים בנושא

צילום כריכת הספר

מאמרים

"הרצחת וגם ירשת?"

מאמרים

חובת ההוכחה מוטלת על מי שמבקש להטיל סגר

ניירות עמדה

נאמנות חברי הכנסת: המצפון, המפלגה והבוחרים [נייר עמדה]

מאמרים

האם מוטלת על המדינה חובת סיוע לפליטים [נייר עמדה]

מאמרים

קליטה וסיוע לפליטים ואזרחי אויב

מאמרים

האם ישנה חובה הלכתית להתחסן נגד קורונה?

מאמרים

מיהו המנהיג הראוי? כך תזהו את הקווים לדמותו

מאמרים

היתרי הלכה לקרובים למלכות: האם מותר לעבור על ההלכה לשם מילוי התפקיד?

עוד בצהר לאתיקה

לב בחול

מאמרים

לחשוף או להסתיר? האתיקה של עולם השידוכים

מאמרים

להחזיר אותם עכשיו

מאמרים

לא תעשו עוול במשפט

מאמרים

כשדבר ה' סותר את המוסר הפנימי

כפות ידיים של ילד אוחזות בשתיל

מאמרים

לא עבודה זרה: איכות הסביבה צריכה להיות חלק מהעולם האמוני היהודי

מאמרים

כלכלה אנושית: דווקא בשעת משבר חובה לבחון שיקולים אנושיים ומוסריים

מאמרים

השד ברח מהבקבוק: האדרת העמדות הקיצוניות עלולה לקרוע אותנו

אדם מפנה אצבע מאשימה

מאמרים

איך ניגשים להאשמות כלפי הרב טאו?