מה מונע מאיתנו להפר הבטחות? מבט אתי לפרשת "מטות מסעי"

מאת הרב יובל שרלו

מה מחייב אדם לעמוד בדיבורו ולקיים את הבטחותיו והתחייבויותיו? מה מחייב פוליטיקאי לקיים את הבטחותיו לבוחרים? מה מונע מאיתנו להפר הבטחות – אם לא ניתן להעמידנו לדין על כך?

>>> עוד בצהר לאתיקה:  אתיקה בזירה בין לאומית: מהי התגובה הראויה לעם שאינו נוהג בצורה אתית? מבט אתי לפרשת "בלק"

מה מחייב אדם לעמוד בדיבורו? למה לקיים הבטחות, ולא לבלף?

מן הצד המשפטי, אין שום דבר שיכול לחייב אדם לעמוד בהבטחתו. אדם יכול להבטיח הבטחה – ולהחליט שלא לא מקיים אותה; לא ניתן לתבוע אותו או להעמיד אותו לדין. פוליטיקאי לא מחוייב (משפטית) לקיים את הבטחותיו לבוחרים.

לעומת מערכת המשפט, האתיקה מדברת בשפה אחרת לגמרי. על האדם (כל אדם) מוטלת החובה האתית לעמוד בהבטחתו ולקיים את דיבורו. על הפוליטיקאי מוטלת חובה אתית לקיים את הבטחותיו; אדם שהתחייב להגיע בשעה מסוימת לפגישה חייב לעמוד בכך.

הפער הזה, שבין החובה האתית המוטלת על האדם, לבין החובה המשפטית שלא אוכפת דבר כזה – מלמדת אותנו לשים לב להבדל בין שתי השפות האלו.

לסרטוני 'אתיקה בפרשה' נוספים לחצו כאן

בחזרה לדף הבית

>>> עוד בצהר לאתיקה:  קפיטליזם או סוציאליזם? לא זה ולא זה - מבט אתי לפרשת "ראה"


סרטונים אחרונים לכל הסרטונים

אודות צהר לאתיקה

מרכז 'צהר לאתיקה' מיסודו של ארגון רבני 'צהר' מבקש להיות שותף בקידום התנהגותם האתית של הפרט במדינת ישראל ושל המדינה בכללה; חזונו הוא מדינה שהאתיקה היא חלק בלתי נפרד מיסודות קיומה. במסגרת חזון זה, עוסק המרכז בשני תחומים עיקריים: ליבון סוגיות אתיות מגוונות וגיבוש עמדות אתיות ברוחה של היהדות; ובהשתתפות בתהליך הפיכת התיאוריות האתיות למציאות יומיומית.

קרא עוד

שירותי צהר
.